Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, η οποία έχει χαρακτήρα «τελικού» για την Ουνιβερσιτάριο Σούκρε στη μάχη που δίνει για την αποφυγή των μπαράζ παραμονής, την στιγμή που η Νασιονάλ Ποτοσί προσπαθεί να «κλέψει», έστω και την ύστατη ώρα ένα εκ των εισιτηρίων του επόμενου Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, πικρή γεύση για την Ουνιβερσιτάριο από το εκτός 2-3 της προηγούμενης αγωνιστικής από την Δε Στρόνγκεστ, σε ένα ματς στο οποίο κοίταξε στα μάτια τη «μεγάλη» αντίπαλο της, έχοντας μάλιστα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και στο οποίο όμως «πλήρωσε» στην επανάληψη τόσο τις αμυντικές της αδυναμίες όσο και το αριθμητικό της μειονέκτημα από την αποβολή του τιμωρημένου για σήμερα, μέσου Βερντούγκες. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, ο απολογισμός της σε δέκα ματς στο γήπεδο της στο Κλαουσούρα.

Στον αντίποδα, επικράτηση με 2-1 για τη Νασιονάλ φιλοξενώντας την Γκουαμπιρά, βλέποντας την ομάδα του Ποτοσί να διατηρεί «ζωντανές» τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Ματς με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τη Νασιονάλ όμως πιο αποτελεσματική και μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Αργεντινού επιθετικού Αλεσαντρινί (φωτό) στο τριάντα, ισοφάριση από την αντίπαλο της δέκα λεπτά αργότερα, με το δεύτερο και νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Ποτοσί στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου από τον Τιάγκο Σάντος. Μία νίκη και εννέα ήττες, ο απολογισμός της σε δέκα ματς μακριά από το γήπεδο της στο Κλαουσούρα.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την Ουνιβερσιτάριο, δύο για τη Νασιονάλ Ποτοσί και τέσσερις ισοπαλίες, σε 15 ματς την τελευταία δεκαετία στο «Ολίμπικο Πάτρια» του Σούκρε.

Στοιχηματικά, μονόδρομος η νίκη για την Ουνιβερσιτάριο καθώς δεν είναι μόνο το τελευταίο εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα αλλά και το θεωρητικά πιο βατό από την στιγμή που την προτελευταία αγωνιστική έχει ντέρμπι παραμονής με την Πετρολέρο Γιακουίμπα και στο φινάλε δοκιμάζεται απέναντι στη Μπολίβαρ. Βαθμολογικό κίνητρο, βέβαια και από τη Νασιονάλ αλλά με μία νίκη και εννέα ήττες μακριά από το γήπεδο της βγαίνει εύκολα το συμπέρασμα πως έχει θέματα όταν απομακρύνεται από το μεγάλο υψόμετρο του Ποτοσί.