Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τη Μορεϊρένσε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη ενώ χωρίς περιθώρια στραβοπατήματος η Μπενφίκα από την στιγμή που απέχει πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Πόρτο.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, με το δεξί στο νέο έτος η Μορεϊρένσε, η οποία πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα με το 2-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Άβες. Ένα ματς, στο οποίο υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο οποίο όμως η Μορεϊρένσε ήταν πιο αποτελεσματική, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, από το διαγώνιο σουτ του Αρσένιο στο δέκατο ένατο λεπτό και το αυτογκόλ του Ντερλέι στο τριάντα εννιά. Η μείωση του σκορ από την Άβες στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό μετά το τραγικό λάθος του Βραζιλιάνου γκολκίπερ, Τζόναταν, βλέποντας όμως τη Μορεϊρένσε να μην κινδυνεύει στο υπόλοιπο της αναμέτρησης κρατώντας εύκολα το πολύτιμο τρίποντο. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε επτά εντός έδρας ματς πρωταθλήματος ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, εφιαλτικό το κλείσιμο του 2017 για τη Μπενφίκα, βλέποντας μετά τον αποκλεισμό στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, να μείνει και εκτός κυπέλλου αλλά και Λιγκ Καπ, με το πρωτάθλημα και την διατήρηση του τίτλου να είναι πλέον ο μοναδικός της στόχος. Ένας στόχος μάλιστα που δυσκόλεψε μετά το 1-1 μεσοβδόμαδα στο εντός έδρας ντέρμπι με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας όπου έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο ενενήντα με το πέναλτι του Ζόνας. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπενφίκα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντα Λουζ» ενώ σταθερά εκτός ο εμβληματικός στόπερ και αρχηγός, Λουϊζάο.

Προϊστορία: Έξι νίκες και μία ισοπαλία για τη Μπενφίκα, στις επτά επισκέψεις της την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Μορεϊρένσε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Στοιχηματικά, με σύμμαχο την προϊστορία η Μπενφίκα, χωρίς αυτό πάντως να δικαιολογεί τιμές που κυμαίνονται μεταξύ 1,20 – 1,25, πόσο μάλλον όταν η Μορεϊρένσε παίζει με το μαχαίρι στα δόντια, βρίσκοντας μάλιστα συχνά τα αντίπαλα δίχτυα το τελευταίο διάστημα, ανεξάρτητα αποτελέσματος.