Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο Εστορίλ, με την ομώνυμη ομάδα σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας στο «Αντόνιο Κοΐμπρα ντα Μότα» την Φεϊρένσε, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Πολύτιμο 3-2 για την Εστορίλ στο κλείσιμο του 2017 φιλοξενώντας την Άβες ενώ σαν νίκη μπορεί να θεωρηθεί, βάσει εξέλιξης, το 2-2 μεσοβδόμαδα στο «Μπονφίμ» στο ντέρμπι ουραγών με την Σετούμπαλ, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο έτος. Πολύ ανοιχτό ματς στο «Μπονφίμ», με 0-0 το πρώτο ημίχρονο παρά τις σπουδαίες ευκαιρίες που υπήρχαν εκατέρωθεν ενώ θρίλερ στην επανάληψη, με την Σετούμπαλ με προβάδισμα δύο τερμάτων στο εβδομήντα τέσσερα, βλέποντας όμως την Εστορίλ να μειώνει αρχικά στο ογδόντα ένα με την κοντινή προβολή του Κλέμπερ και να ισοφαρίζει τρία λεπτά πριν το φινάλε με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κύπριου μπακ – χαφ, Κυριακού. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Εστορίλ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Αντόνιο Κοΐμπρα ντα Μότα» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 1-0 για την Φεϊρένσε στο κλείσιμο του 2017 φιλοξενώντας την ουραγό Σετούμπαλ ενώ κολακευτικό το εντός 1-2 μεσοβδόμαδα από την Πόρτο, σε ένα ματς στο οποίο ισοφάρισε προσωρινά, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εικοστό έκτο λεπτό με την κεφαλιά του Λουίς Ρότσα και στο οποίο όμως υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Φεϊρένσε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της ενώ σταθερά εκτός ο 33χρονος μέσος, Κρις.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Φεϊρένσε και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Εστορίλ.

Στοιχηματικά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και το momentum της Εστορίλ, παρά την κακή προϊστορία της φιλοξενώντας την Φεϊρένσε. Δύο συνεχόμενα εντός έδρας ματς στο πρόγραμμα της Εστορίλ, με το σημερινό να είναι σαφώς πιο βατό σε σχέση με της επόμενης αγωνιστικής που φιλοξενεί την Πόρτο ενώ μία νίκη και πέντε ήττες για την Φεϊρένσε στα έξι πιο πρόσφατα ματς στο πρωτάθλημα, εκτιμώντας πως στο εντός 1-0 σε βάρος της ουραγού Σετούμπαλ δεν «σκότωσε» κάποιο θηρίο.