Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με την Τοντέλα στην 11η θέση, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Σετούμπαλ θα ψάξει για το τρίποντο που θα την ξεκολλήσει από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, ιδανικό το φινάλε του 2017 για την Τοντέλα, η οποία πήρε πολύτιμο «διπλό» στο «Αφόνσο Ενρίκες» στη μονομαχία της με την Γκιμαράες και ταυτόχρονα μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής. Σύμμαχος της η τύχη στο ματς με την Γκιμαράες, στο οποίο η Τοντέλα παρέταξε γραμμή Μαζινό, «χτυπώντας» από το πουθενά με πέναλτι σε αντεπίθεση στο εβδομήντα έξι και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την αδυναμία της να σώσει τον βαθμό από τα έντεκα βήματα δύο λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Τοντέλα, σε οκτώ ματς πρωταθλήματος στο «Ζοάο Καρντόσο» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ισόπαλο με 2-2 το ντέρμπι της ουράς στο «Μπονφίμ» απέναντι στην Εστορίλ, με το αποτέλεσμα αυτό να μην είναι απλά αποτυχία, από την στιγμή που φιλοξενούσε αντίπαλο με τον ίδιο στόχο, αλλά ήττα για την Σετούμπαλ καθώς δέκα λεπτά πριν το φινάλε είχε προβάδισμα δύο τερμάτων. Μία ισοπαλία και έξι ήττες για την Σετούμπαλ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπονφίμ» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Τοντέλα, στο ματς του περσινού πρωταθλήματος ενώ 3-1 για την Σετούμπαλ ένα χρόνο νωρίτερα, στις δύο μεταξύ τους μονομαχίες για την τελευταία δεκαετία στο «Ζοάο Καρντόσο».

Λεπτές οι ισορροπίες μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, παρά το γεγονός πως η Σετούμπαλ δεν στρίβει μακριά από το «Μπονφίμ», καθώς και η Τοντέλα δεν πείθει, ανεξάρτητα από το μικρό «μαξιλαράκι» ασφαλείας που έχει από την επικίνδυνη ζώνη που της δίνει την ευκαιρία να παίξει με λιγότερη πίεση.