Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «16» του κυπέλλου, με την Βαλένθια σε ρόλο φαβορί, παρά το 1-1 στην προ μίας εβδομάδας πρώτη μεταξύ τους μονομαχία στην έδρα της Λας Πάλμας. Προβάδισμα για τους «νησιώτες» στο τριακοστό έκτο λεπτό με τον Καλέρι, βλέποντας όμως την Βαλένθια να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας με τον Ροντρίγκο, πέντε πριν το φινάλε.

Πολύ καλή εμφάνιση για τις «νυχτερίδες» το Σάββατο φιλοξενώντας την Χιρόνα, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το υπέρ τους 2-1, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, βλέποντας την Βαλένθια να εδραιώνει την παρουσία της στην πρώτη τετράδα, ειδικά μετά την ήττα της Σεβίλλης, λίγες ώρες αργότερα, στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» στο ντέρμπι με την συμπολίτισσα Μπέτις. Εύκολη πρόκριση στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Σαραγόσα, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 2-0 του πρώτου αγώνα στο «Ρομαρέδα», επικρατώντας στην συνέχεια 4-1 στον επαναληπτικό στο «Μεστάγια». Σταθερά εκτός ο διεθνής Κολομβιανός στόπερ, Μουρίγιο.

Στον αντίποδα, οδυνηρό 1-2 για τη Λας Πάλμας φιλοξενώντας την Έιμπαρ, στο ντεμπούτο του Πάκο Χέμεθ στο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός πως οι «νησιώτες» βρέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, αδυνατώντας να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πρόκριση σε βάρος της Λα Κορούνια στον προηγούμενο γύρο, «καθαρίζοντας» με το 4-1 του πρώτου μεταξύ τους ματς στο «Ριαθόρ», ήττα με 2-3 στον επαναληπτικό στο γήπεδο της, με την επιτυχία αυτή όμως να ξεθωριάζει από την στιγμή που οι «νησιώτες» δείχνουν φαβορί για τον υποβιβασμό. Τραυματίας ο 22χρονος μέσος Σέρτζι Σαμπέρ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Βαλένθια, το 1-0 του φετινού πρωταθλήματος, μία για τη Λας Πάλμας και δύο ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία στο «Μεστάγια» ανάμεσα στις «νυχτερίδες» και τους «νησιώτες», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Στοιχηματικά, σε καλύτερη κατάσταση η Βαλένθια, τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά, ειδικά από την στιγμή που διατηρεί με ευκολία, θέση στην πρώτη τετράδα, τον βασικό της δηλαδή στόχο, εκτιμώντας πως μπορεί να ξεσπάσει σήμερα απέναντι σε ένα ευάλωτο αμυντικά αντίπαλο.

Πρόταση: 1 & Over 2,5