Γειτονικό ντέρμπι μίσους με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ της Γαλλίας, τρεις μέρες μετά το πρώτο τους ματς για το νέο έτος, στο κύπελλο, όπου η ομάδα της Νίκαιας αποκλείστηκε στον 9ο γύρο, την στιγμή που η Μονακό επιβλήθηκε της 4ης κατηγορίας, Ιζέρ. Νοκ άουτ προημιτελικός, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Με το αριστερό στο νέο έτος η ομάδα της Νίκαιας, η οποία γνώρισε, όπως προαναφέρθηκε, τον αποκλεισμό στο 9ο γύρο του κυπέλλου με το 0-1 του Σαββάτου στην έδρα της Τουλούζ, συνεχίζοντας πλέον στο πρωτάθλημα όπου βρίσκεται στην 6η θέση, στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ και με αντίπαλο στα μέσα του επόμενου μήνα τη Λοκομοτίβ Μόσχας ενώ πρόκληση αναμφίβολα, όχι μόνο να βρεθεί στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ αλλά να το επιτύχει απέναντι στη «μισητή» Μονακό, την οποία μάλιστα υποχρέωσε σε βαριά ήττα στο πρωτάθλημα (4-0). Πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι στον προηγούμενο γύρο στην έδρα της Λιλ, με 1-1 στην κανονική διάρκεια του ματς, ισοφαρίζοντας στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό με τον Μπαλοτέλι. Με πρόβλημα ο δεξιός μπακ Σουκέ.

Στην άλλη πλευρά, εντός συνόρων περιορίζονται πλέον οι στόχοι της Μονακό μετά την κάκιστη παρουσία και τον αποκλεισμό στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, μονομαχώντας με τις Λυών και Μαρσέιγ για την 2η θέση του πρωταθλήματος ενώ πρόκριση στους «32» του κυπέλλου το Σάββατο, παίζοντας όσο χρειάστηκε στο 5-2 στην έδρα της 4ης κατηγορίας, Ιζέρ. Ζόρια μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με το σκορ στο 2-2, με την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ όμως να δείχνει την απαραίτητη σοβαρότητα στην επανάληψη, «καθαρίζοντας» εύκολα με τα τέρματα των Καρίγιο (49΄, 84΄) και Φαμπίνιο (54΄ πεν.). Πρόκριση για τη Μονακό στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ σε βάρος της Καέν, επικρατώντας 2-0 στο Πριγκηπάτο, με τα τέρματα των Καρίγιο (33΄) και Φαλκάο (85΄). Μοναδικό πρόβλημα, ο Βέλγος μέσος, Τίλεμανς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Νις, προσθέτοντας φυσικά και το φετινό 4-0 της 5ης αγωνιστικής του 1ου γύρου της Ligue 1, έξι για τη Μονακό και μία ισοπαλία, στις δέκα μεταξύ τους μονομαχίες στη Νίκαια την τελευταία δεκαετία, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Στοιχηματικά, απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε αυτό το γειτονικό ντέρμπι μίσους. Μεγαλύτερο κίνητρο βέβαια για την γηπεδούχο Νις καθώς η κατάκτηση του Λιγκ Καπ δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο αλλά και η Μονακό από την πλευρά της θα θέλει, λογικά, να πάρει μια άτυπη ρεβάνς για το βαρύ 0-4 του πρωταθλήματος.