Στο Tulloch Caledonian Stadium η Ίνβερνες υποδέχεται την Φόλκερκ στο ματς που συμπληρώνει απόψε την 20η αγωνιστική της κατηγορίας με τους γηπεδούχους να καλούνται να ρεφάρουν την πρόσφατη εκτός έδρας ήττα που γνώρισαν στο Paisley από την Σέντ Μίρεν (1-0) ενώ από την πλευρά του οι Bairns θα μπούνε στο ματς με μεγάλη αυτοπεποίθηση μετά το επιβλητικό 6-1 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ.

Οι Highlanders αναμένεται να στηριχθούν στην επίθεση και πάλι στον Τζον Μπέρντ και στον Νέιθαν Όστιν αλλά ο τελευταίος είναι ιδιαίτερα αμφίβολος και η συμμετοχή του θα κριθεί την ύστατη ώρα αφού ο 23χρονος επιθετικός τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή μόλις στο 9ο λεπτό στην πρόσφατη ήττα με 1-0 από την Σέντ Μίρεν.
Έτσι ο Ίαν Βίγκορς (17/4) που εξέτισε την ποινή του θα πάρει θέση βασικού στην επίθεση.
Ο τεχνικός της ομάδας Τζον Ρόμπερτσον έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση που έκανε η ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο δηλώνοντας χαρακτηριστικά πως και οι φανς των γηπεδούχων παραδέχτηκαν πως με την εικόνα που έβγαλε στο γήπεδο στην επανάληψη άξιζε να πάρει κάτι από το ματς.
Πάντως δεν παρέλειψε να μιλήσει με κολακευτικά λόγια για την Σεντ Μίρεν η οποία δεν οδηγεί τυχαία την κούρσα στην βαθμολογία ύστερα από 21 παιχνίδια στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν σκόρπισαν με 6-1 την Νταντί.Γ στο- με διαφορά- το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι σε ένα ματς μάλιστα στο οποίο βρέθηκαν πρώτοι πίσω στο σκορ αλλά αντέδρασαν άμεσα με αποτέλεσμα να το έχουν “γυρίσει” υπέρ τους πριν πάνε οι δυο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Σαρωτικοί στην επανάληψη πέτυχαν 4 γκολ έχοντας ως σκόρερ των δυο και πρωταγωνιστή τον 26χρονο επιθετικό , δανεικό από την Χάμιλτον, Λούις Λόνγκριτζ με αποτέλεσμα δώσει διαστάσεις θριάμβου στην 3η μόλις νίκη της , αλλά 2η στα τελευταία τρία ματς, που αρκούσε για να την ωθήσει στην 9η και προτελευταία θέση του πίνακα που στο φινάλε οδηγεί στα play out για την παραμονή στην κατηγορία.
Ο Πολ Χάρτλεϊ – που περίμενε 10 ματς ως ο νέος τεχνικός της Φόλκερκ για να πανηγυρίσει το πρώτο του “τρίποντο” στις αρχές Δεκεμβρίου απέναντι στην Κουίν οφ Σάουθ- μπορεί να υπολογίζει στον 19χρονο επιθετικό Κέβιν Ο΄ Χάρα ενώ στον αντίποδα οι: Τόνι Γκάλαχερ, Μάιλς Χίπολαϊτ δεν είναι ακόμη 100% ετοιμοπόλεμοι.
Πάντως όλες οι χειμερινές μεταγραφές του Χάρτλεϊ ( Άντριου Νέλσον, Τόμι Ρόμπσον και ο Σον Γουέλς) θα είναι παρόντες.

Προϊστορία: 12-9-22 υπέρ της Φόλκερκ αλλά στις 11/11/17 που ήλθαν οι δυο ομάδες αντιμέτωπες για τελευταία φορά η Ίνβερνες είχε επικρατήσει εντός έδρας με 1-0.

* Το No Goal φαίνεται να έχει αρκετή τύχη (1,83) αφού οι μεν γηπεδούχοι αριθμούν 11/13 τέτοια στα πιο πρόσφατα παιχνίδια τους και οι δε φιλοξενούμενοι πέντε διαδοχικά εκτός έδρας στα δικά τους αντίστοιχα ματς.

ΠΡΟΤΑΣΗ: No Goal