Νοκ άουτ προημιτελικός του κυπέλλου, με την Ρίο Άβε σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας στην Βίλα ντο Κόντε την Άβες, σημειώνοντας πως η ομάδα που θα προκριθεί θα βρεθεί αντιμέτωπη σε διπλό ημιτελικό με το νικητή του ζευγαριού Κάλντας – Φαρένσε. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για τους γηπεδούχους το 1-2 του Σαββάτου στην έδρα της Μπράγκα όπου λύγισαν επτά λεπτά πριν το φινάλε, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό όχι μόνο να παραμένουν στην 5η θέση αλλά και την 4η στον βαθμολογικό πίνακα αντίπαλο τους στο -10. Σπουδαία πάντως η παρουσία της Ρίο Άβε στο κύπελλο, έχοντας, αν ξεπεράσει φυσικά το σημερινό της εμπόδιο, κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται τελικό καθώς στον ημιτελικό θα βρεθεί αντιμέτωπη, όπως προαναφέρθηκε, με το νικητή του ζευγαριού Κάλντας – Φαρένσε που είναι ομάδες 3ης κατηγορίας. Δύο μεγάλες εντός έδρας εκπλήξεις για την Ρίο Άβε στην φετινή διοργάνωση, επικρατώντας 1-0 της Μπράγκα στον 4ο γύρο και 3-2 στην παράταση της πρωταθλήτριας Μπενφίκα στα προημιτελικά.

Στον αντίποδα, πολύ πιο στρωτή η πορεία της Άβες προς τα προημιτελικά, επικρατώντας 3-0 στον 4ο γύρο στην έδρα της 3ης κατηγορίας, Λεϊρία, ενώ ακολούθησε το 5-1 στη Μαδέιρα σε βάρος της τοπικής Ουνιάο (Β΄). Πρώτος βαθμός στο νέο έτος την Κυριακή στην έδρα της Τσάβες, ανοίγοντας το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντερλέι, με το τελικό 1-1 από την αντίπαλο της έντεκα λεπτά πριν το φινάλε, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να την φέρνει στην 7η θέση και το +11 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προϊστορία: Το σημερινό θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ρίο Άβε ενώ λευκή ισοπαλία σε αυτό του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος στην έδρα της Άβες.

Στοιχηματικά, πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού προημιτελικού για την Άβες, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών. Παρόλα αυτά, η Ρίο Άβε είναι «υποχρεωμένη» να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που της δίνεται, πόσο μάλλον όταν έχει πραγματοποιήσει νωρίτερα τις εκπλήξεις απέναντι σε Μπράγκα και Μπενφίκα.