Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «16» του κυπέλλου, με τη Μπαρτσελόνα σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Θέλτα, παρά το γεγονός πως δεν έχει καταφέρει φέτος να την κερδίσει στις δύο προηγούμενες τους μονομαχίες.

Σημείο αναφοράς, πως το 2-2 στο πρωτάθλημα αποτελεί τη μοναδική απώλεια βαθμών της Μπαρτσελόνα στο «σπίτι» της σε εννέα ματς (8-1-0) ενώ 1-1 στην προ μίας εβδομάδας πρώτη μονομαχία τους στο κύπελλο. Αρκετές αλλαγές από τον Ερνέστο Βαλβέρδε στο ματς του Βίγκο, αφήνοντας εκτός αποστολής τους Ραφίνια, Ινιέστα, Ντεουλοφέου, Σουάρες και Μέσι, με τη Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ στο δέκατο πέμπτο λεπτό με τον Χοσέ Αρνάιθ ενώ «απάντηση» για την Θέλτα στο τριάντα ένα με εκπληκτικό διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Σίστο. Πολύ πιο απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα, βλέποντας το 1-1 να την αδικεί, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι.

Ακολούθησε το εύκολο 3-0 του πρωταθλήματος για τη Μπαρτσελόνα φιλοξενώντας τη Λεβάντε, το οποίο διατήρησε την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε στο +9 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ατλέτικο, ενώ περίπατος στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου ξεπερνώντας με δύο νίκες το εμπόδιο της 3ης κατηγορίας Μούρθια (5-0, 3-0). Στην αποστολή σήμερα οι Ινιέστα, Σουάρες και Μέσι ενώ εκτός για διάφορους λόγους, ο στόπερ Ουμτιτί, ο μπακ – χαφ Αλέιξ Βιντάλ, ο νεοαποκτηθείς Κουτίνιο, οι μέσοι Αρντά Τουράν, Ντένις Σουάρες, Ραφίνια και οι επιθετικοί Ντεουλοφέου και Πάκο Αλκάθερ.

Στον αντίποδα, 2-2 για την Θέλτα την Κυριακή φιλοξενώντας την Ρεάλ, σε ένα πολύ «γεμάτο» ματς, βλέποντας μάλιστα την ομάδα του Βίγκο να αδικείται, βάσει εικόνας, στο δεύτερο ημίχρονο όπου ισοφάρισε μεν με το Μάξι Γκόμες οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, έχοντας όμως χαμένο πέναλτι λίγο νωρίτερα με τον Ιάγκο Άσπας. Δύο νίκες στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Έιμπαρ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 2-1 του πρώτου ματς στην χώρα των Βάσκων, 1-0 ακολούθως ο επαναληπτικός στο Βίγκο ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπαρτσελόνα, μία για την Θέλτα και μία ισοπαλία, το 2-2 που προαναφέρθηκε του φετινού πρωταθλήματος, στα έξι ματς των δύο ομάδων την τελευταία στην Βαρκελώνη.

Στοιχηματικά, χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που συνοδεύει τη Μπαρτσελόνα, ανεξάρτητα της επιστροφής των Ινιέστα, Σουάρες και Μέσι. Δεδομένο πως δεν θα φοβηθεί η Θέλτα, έχοντας δείξει ήδη δυο φορές φέτος τα δόντια της στη «μεγάλη» αντίπαλο της, με επιλογή μου το αμφίσκορο, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.