Το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα του 2ου γύρου στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, βρίσκοντας την Τσάβες στην 8η θέση με 27 βαθμούς, όσους και η 7η σημερινή της αντίπαλος.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, τέσσερις βαθμοί στα δύο ματς της Τσάβες στο νέο έτος, βλέποντας το 1-1 φιλοξενώντας την Άβες να διαδέχεται το 2-1 στη Μαδέιρα σε βάρος της Μαρίτιμο και αήττητο, γενικότερα, επτά αγωνιστικών για την ομάδα του 56χρονου, Λουίς Κάστρο, η οποία αναρριχήθηκε αθόρυβα στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πικρή γεύση πάντως, στο ματς με την Άβες, βλέποντας να μένει πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου μέρους, κόντρα στην ροή του αγώνα, σώζοντας τελικά τον βαθμό με το τέρμα του Γουίλιαν έντεκα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Τσάβες, σε οκτώ ματς πρωταθλήματος στο «Μανουέλ Μπράνκο Τεσέιρα» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πέντε ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την Γκιμαράες μετά και το 2-4 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Ντραγκάο» από την πρωτοπόρο Πόρτο, βλέποντας την ομάδα του Πέδρο Μάρτινς να μένει αρκετά πίσω και στο πρωτάθλημα, στο -14 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Μπράγκα, το οποίο είναι και αυτό που της έχει απομείνει για να σώσει μια μετριότατη, όπως φαίνεται, χρονιά, μετά τον αποκλεισμό της στην φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, το κύπελλο αλλά και το Λιγκ Καπ. Ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο στο «Ντραγκάο» όπου βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με μπλακ άουτ και πλημμύρα στην επανάληψη δίνοντας το δικαίωμα στους «δράκους» να «απαντήσουν» με τέσσερα τέρματα. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Γκιμαράες, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αφόνσο Ενρίκες» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τα δύο περσινά μεταξύ τους ματς είναι και τα μόνα με γηπεδούχο την Τσάβες για την τελευταία δεκαετία. Επικράτηση με 3-1 για την Τσάβες στον δραματικό ημιτελικό του κυπέλλου, σημειώνοντας πάντως πως αυτό το σκορ δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση, έχοντας μάλιστα χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις ενώ 3-2 για την Γκιμαράες στο ματς του πρωταθλήματος.

Στοιχηματικά, λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία δύο ισάξιων αγωνιστικά και βαθμολογικά ομάδων. Ένα ματς, στο οποίο θα «κρυφτώ» πίσω από το αμφίσκορο, αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο.