Πρεμιέρα του 2ου γύρου στην 2η κατηγορία της Ισπανίας και μονομαχία με φόντο την άνοδο στο «Τερέσα Ριβέρο», βρίσκοντας την Ράγιο Βαγιεκάνο στην 5η θέση με 35 βαθμούς, ένα λιγότερο από την 3η σημερινή της αντίπαλο.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, αήττητο έξι αγωνιστικών στο κλείσιμο του 2017, βλέποντας όμως τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να μπαίνει με το αριστερό στο νέο έτος, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα στο «Τερέσα Ριβέρο» από την Ταραγόνα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ταραγόνα, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά την αντίπαλο της πιο αποτελεσματική και μπροστά στο σκορ με 2-1, βλέποντας μάλιστα τον Ραούλ ντε Τομάς να αστοχεί σε πέναλτι στο τριακοστό έβδομο λεπτό. Ασφυκτική πίεση από την Ράγιο στην επανάληψη, πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, με την ισοφάριση ένα λεπτό πριν το φινάλε με πέναλτι του Τρέχο και την «τιμωρία» από την αντίπαλο της στις καθυστερήσεις στη μοναδική φορά που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, σε 11 ματς πρωταθλήματος στο «Τερέσα Ριβέρο» ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός, Ραούλ ντε Τομάς.

Στην άλλη πλευρά, πέντε συνεχόμενες νίκες στο κλείσιμο του 2017 ενώ επιτυχία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το 1-1 στην έδρα της Ουέσκα στο ντέρμπι κορυφής, μπαίνοντας στο νέο έτος, σε μια αναμέτρηση πάντως όπου η Οβιέδο δικαιούταν, βάσει εικόνας, κάτι περισσότερο. Πιο συγκεκριμένα, χαμένο πέναλτι από τον Λιναρές στο δέκατο πέμπτο λεπτό, πίσω στο σκορ στο τριάντα ένα με επική γκάφα του γκολκίπερ Αλφόνσο Ερέρο, βλέποντας στην συνέχεια την Οβιέδο να κυριαρχεί και να ισοφαρίζει τελικά στο εβδομήντα με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Νίγκεζ. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Οβιέδο, σε 11 ματς μακριά από το «Κάρλος Ταρτιέρε» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Ράγιο στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Οβιέδο ενώ 3-2 για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης αυτό του 1ου γύρου στο «Κάρλος Ταρτιέρε». Αυτή μάλιστα ήταν και η μοναδική ήττα της Οβιέδο στο γήπεδο της.

Στοιχηματικά, μονομαχία με φόντο την άνοδο, ανάμεσα σε δύο ισάξιες, σχεδόν, τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά ομάδες, στο οποίο η προσέγγιση σημείου είναι απαγορευτική.