Στο Λονδίνο η Κρίσταλ Πάλας υποδέχεται την Μπέρνλι σε ένα ματς στο οποίο οι “Αετοί του Λονδίνου” θα επιδιώξουν διευρύνουν το μικρό αλλά σημαντικό αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα στα τρία ματς για να απομακρυνθούν κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη απέναντι στην σκληροτράχηλη Μπέρνλι του Σον Ντάις που φιγουράρει στην 7η θέση.

Οι Λονδρέζοι έχασαν στο Μπράιτον από την ομώνυμη ομάδα την Δευτέρα το βράδυ με 2-1 και μοιραία αποκλείστηκαν από τον θεσμό του Κυπέλλου.
Η αλήθεια είναι πως ο Ρόι Χόντγκτσον δεν “τα έβαψε μαύρα” για αυτό τον αποκλεισμό αφού πρωταρχικός εάν όχι μοναδικός φετινός τους στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία για αυτό άλλωστε ξεκούρασε αρκετούς βασικούς παίκτες στην 11άδα του σε εκείνη την αναμέτρηση.
Μην ξεχνάμε πως στο πρωτάθλημα αριθμεί μόλις μια ήττα στα 11 πιο πρόσφατα παιχνίδια της στην Premier League ( Άρσεναλ 2-3) ενώ ανήμερα της Πρωτοχρονιάς έγινε η πρώτη ομάδα στο πρωτάθλημα – μετά την Έβερτον τον Αύγουστο- που κατάφερε να σταματήσει την τρομερή και φοβερή φετινή Μ.Σίτι του Πέπε Γκουαρδιόλα.
Κάτι που προβληματίζει , δικαίως, τον Χόντγκτσον είναι πως η ομάδα του έχει “πετάξει” 11 βαθμούς σε ματς που έχει ανοίξει πρώτη το σκορ ούσα στην 3η θέση στην σχετική λίστα πίσω από την Άρσεναλ (12) και την Έβερτον (12).
Γεμάτο και πάλι το απουσιολόγιο του 70χρονου τεχνικού αφού οι: Μαμαντού Σακό, Σκοτ Νταν, Τζόελ Γουόρντ, Πάντσεον και ο Κόνορ Γουίκαμ παραμένουν εκτός δράσης.

Η Μπέρνλι άντεξε μόλις ένα ημίχρονο στο πρόσφατο παιχνίδι της στο Κύπελλο απέναντι στην Μ.Σίτι για τον 3ο γύρο του FA Cup αλλά στην επανάληψη σε εκείνη την αναμέτρηση δέχτηκε 3 γκολ και αποκλείστηκε.
Οι Clarets τρέχουν ένα σερί 6 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις δίχως νίκη αλλά έχουν μεγάλο άλλοθι αφού έπαιξαν με αντιπάλους όπως η Μάντσεστερ.Γ, η Τότεναμ, η Λίβερπουλ και η Μ.Σίτι σε αυτό το χρονικό διάστημα.
Αν χάσει θα ισοφαρίσει το αρνητικό ρεκόρ του συλλόγου με τρεις διαδοχικές ήττες στην αρχή του νέου έτους από το μακρινό 1987.
Η πρόσφατη κακή εικόνα τους οφείλεται στο γεγονός πως έχουν δεχτεί 11 γκολ στα τελευταία 5 παιχνίδια τους ενώ πριν είχαν δεχτεί 14 σε 20 ματς.
Ωστόσο με ρεκόρ 4-5-2 μακριά από το Turf Moor δικαίως βρίσκεται στην 7η θέση , στο -5 από την 6η Άρσεναλ και τις ευρωπαϊκές θέσεις αλλά και στο + 4 από την 8η Λέστερ.
Το πιο σημαντικό πάντως για τον ίδιο τον Ντάις είναι πως απέχουν μόλις -4 βαθμούς και ενώ έχουμε να παίξουμε ακόμη 16 αγωνιστικές στον φετινό “μαραθώνιο” της Premier League από τον μαγικό αριθμό “40” που θεωρείται από τους ειδικούς ως η βάση που στο φινάλε της σαιζόν δίνει παραμονή στην κατηγορία σε όσες ομάδες τον έχουνε πιάσει σε συγκομιδή βαθμών.
Ο Ντάις έχει λιγότερες απουσίες αλλά είναι σημαντικότατες αφού δεν είναι σε θέση να αγωνιστούν ο γκολτζής της ομάδας, διεθνής με την Νέα Ζηλανδία, Κρις Γουντ ( 15/4) όπως και το αριστερό μπακ ο Στίβεν Γουόρντ.

Προϊστορία: Η Μπέρνλι έχει κερδίσει και τα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην Πάλας και μάλιστα από το ημίχρονο.

* Η Πάλας έχει φέρει 4 ισοπαλίες στα 7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της ενώ την ίδια ώρα η Μπέρνλι με δυο μόλις ήττες μακριά από το Turf Moor και τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στις αντίστοιχες “εξορμήσεις” της. Αξίζει , λοιπόν, σε απόδοση 3,20, ένα ποντάρισμα σε μια πιθανή ισοπαλία εδώ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Χ

Στατιστικά:

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ – ΣΟΥΟΝΣΙ: Η Νιούκαστλ έχει αποτύχει να σκοράρει στα 5 από τα 6 τελευταία εντός έδρας ενώ η Σουόνσι έχει κάνει over στα 4 τελευταία εκτός έδρας
ΤΟΤΕΝΑΜ – ΕΒΕΡΤΟΝ: Η Εβερτον έχει νικήσει μόνο μία φορά στα 19 τελευταία εκτός έδρας ενώ η Τότεναμ δεν έχει ηττηθεί τις 10 τελευταίες φορές που αντιμετώπισε την Έβερτον
ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ – ΑΡΣΕΝΑΛ: Η Μπόρνμουθ έχει κάνει over στα 4 τελευταία εντός ενώ η Άρσεναλ δεν έχει ηττηθεί στα 7 τελευταία ματς στην Πρέμιερ λιγκ
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Η Μάντσεστερ Σίτι νικά από το ημίχρονο στα 5 από τα 6 τελευταία ματς ενώ η Λίβερπουλ δεν έχει ηττηθεί στα 13 τελευταία ματς που έδωσε στο Ανφιλντ