Πρωτάθλημα Κλαουσούρα, 2η αγωνιστική και ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την πρωταθλήτρια Τίγκρες σε ρόλο φαβορί, αναμένοντας την αντίδραση της μετά την ήττα της πρεμιέρας στην έδρα της Πουέμπλα.

Με το αριστερό στο Κλαουσούρα η πρωταθλήτρια Απερτούρα, Τίγκρες, βλέποντας να γνωρίζει την ήττα με 1-2 στην έδρα της Πουέμπλα, μάλιστα πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πίσω στο σκορ στο είκοσι έξι, έχοντας απειλήσει μόλις μια φορά στο πρώτο ημίχρονο με ένα σουτ του Ζινιάκ, ισοφαρίζοντας από το πουθενά με την κοντινή προβολή του Ένερ Βαλένσια στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Το γκολ της ισοφάρισης, πάντως, ήταν ότι θετικό είχε να επιδείξει στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την αντίπαλο της να κυριαρχεί στην επανάληψη, να χάνει σημαντικές ευκαιρίες και να φτάνει τελικά απόλυτα δίκαια στο υπέρ της 2-1. Χωρίς σημαντικά προβλήματα η πρωταθλήτρια Μεξικού ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σε αντίθεση με τους πρωταθλητές, με το δεξί η Σάντος Λαγκούνα, η οποία επικράτησε στην έδρα της 4-2 της Λόμπος, ψάχνοντας στο Κλαουσούρα κάτι καλύτερο από την 14η θέση του Απερτούρα και την αποτυχία της να βρεθεί στα πλέι οφ. Αυθεντικό χατ τρικ από τον Τζανίνι στο συγκεκριμένο ματς, με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 3-1, μείωση από τη Λόμπος στο σαράντο οκτώ, βλέποντας όμως την Σάντος να «κλειδώνει» τη νίκη στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Ιζκερντόζ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα η Σάντος ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Τίγκρες, ισάριθμες για την Σάντος Λαγκούνα και επτά ισοπαλίες, σε 15 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχου την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Στοιχηματικά, δεδομένο πως οι πρωταθλητές θα προσπαθήσουν να μετριάσουν τις εντυπώσεις από τη μετριότατη εμφάνιση και την ήττα της πρεμιέρας. Παρόλα αυτά, κρατάω επιφυλάξεις, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι ένας αντίπαλος, ο οποίος έδειξε πως έχει το εύκολο γκολ και ο οποίος τους δημιουργεί προβλήματα την τελευταία δεκαετία.