Η προτελευταία χρονικά αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κλαουσούρα, με την Πούμας σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Άτλας, ψάχνοντας το δεύτερο της τρίποντο μετά τη μεγάλη ανατροπή της πρεμιέρας στο 3-2 σε βάρος της Πατσούκα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, κάκιστη η παρουσία τους στο Απερτούρα, τερματίζοντας στην τελευταία θέση της κανονικής διάρκειας, με μόλις τρεις νίκες σε 17 συνολικά ματς (3-4-10), μπαίνοντας όμως με πολύ εμφατικό τρόπο στο Κλαουσούρα, πραγματοποιώντας τη μεγάλη ανατροπή, όπως προαναφέρθηκε, στο 3-2 στην έδρα της Πατσούκα. Πιο συγκεκριμένα, 0-2 πίσω στο σκορ στο τριακοστό ένατο λεπτό, με πολύ καθοριστικό όμως, όπως αποδείχθηκε, το 1-2 από τον Νικολάς Καστίγιο (φωτό), στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, βλέποντας στην επανάληψη την Πούμας να φέρνει τα πάνω κάτω με τον ίδιο παίκτη στο εβδομήντα έξι, έχοντας ισοφαρίσει νωρίτερα, με τον Γκαγιάρδο στο πενήντα τρία. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, με το αριστερό η Άτλας στο νέο έτος, γνωρίζοντας την ήττα σε δύο εντός έδρας ματς σε ισάριθμες διοργανώσεις, με 1-2 στην πρεμιέρα του Κλαουσούρα από τη Λεόν, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αδυνατώντας στην επανάληψη να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό και 0-1 από την Βερακρούζ στο κύπελλο στην 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Στην 8η θέση του Απερτούρα, μένοντας ικανοποιημένη πως βρέθηκε στα πλέι οφ, εκεί βέβαια όπου δεν είχε καμία απολύτως τύχη απέναντι στη Μοντερέι (1-2, 1-4). Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Πούμας, δύο για την Άτλας και τέσσερις ισοπαλίες, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Στοιχηματικά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο της Πούμας να «σβήσει» την κάκιστη παρουσία της στο Απερτούρα αλλά και το διαφορετικό momentum των δύο ομάδων.