Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σπόρτινγκ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Άβες, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, περιμένοντας φυσικά το αποτέλεσμα της αυριανής μονομαχίας της Πόρτο στην έδρα της Εστορίλ.

Εντός όλων των φετινών της στόχων η ομάδα του Ζορζ Ζεσούς, η οποία πάντως ζορίστηκε αρκετά την Τετάρτη που μας πέρασε ως τυπικά φιλοξενούμενη στο ουδέτερο «Μπονφίμ» της Σετούμπαλ από την 2ης κατηγορίας, Κόβα Πιεντάντε, επικρατώντας τελικά 2-1, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου όπου θα βρει απέναντι της την Πόρτο. Σημείο αναφοράς, πως οι «δράκοι» θα είναι το εμπόδιο που η Σπόρτινγκ θα πρέπει να ξεπεράσει και στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ ενώ ξέσπασμα την προηγούμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα φιλοξενώντας τη Μαρίτιμο, σταματώντας στο 5-0 απέναντι στους «νησιώτες». Επτά νίκες και δύο ισοπαλίες για την Σπόρτινγκ, σε εννέα ματς πρωταθλήματος στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τεράστια, έτσι όπως προήλθε, πρόκριση για την Άβες στα ημιτελικά του κυπέλλου μέσα στην Βίλα ντο Κόντε σε βάρος της τοπικής Ρίο Άβε, σε μια αναμέτρηση στην οποία η ομάδα του Λίτο Βιντιγκάλ «επιβίωσε» στην διαδικασία των πέναλτι, αφού πρώτα είχε καταφέρει να ισοφαρίσει με δύο τέρματα μετά το ογδοηκοστό όγδοο λεπτό, με το σκορ στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο 1-3 για την αντίπαλο της. Μπροστά στο σκορ (4-3) στο εκατόν πέντε με τον Αράνγκο, το 4-4 για την Ρίο Άβε έξι λεπτά πριν το τέλος της παράτασης, με την πρόκριση, όπως προαναφέρθηκε, στην διαδικασία των πέναλτι. Σπουδαία, αναμφίβολα, επιτυχία, έχοντας μάλιστα στα ημιτελικά αντίπαλο την 3ης κατηγορίας, Κάλντας, μπαίνοντας απρόσμενα ένας επιπλέον, «ευχάριστος» πονοκέφαλος στον Λίτο Βιντιγκάλ από την στιγμή που η παραμονή είναι ο βασικός της στόχος. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Άβες, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Σπόρτινγκ.

Απελπιστικά χαμηλές οι τιμές στον «άσο» και το over 2.5, πηγαίνοντας σε μεγαλύτερο εύρος τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι ελκυστικό.
Πρόταση: Over 3,5