Στο «Ανοέτα» το προτελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Σοσιεδάδ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 15η θέση με 23 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 12η σημερινή της αντίπαλο.

Χωρίς βαθμό στα δύο της ματς στο πρωτάθλημα στο νέο έτος η Σοσιεδάδ, βλέποντας την βασκική ομάδα μετά το 0-1 στη Μαδρίτη από τη Λεγκανές, να γνωρίζει την ήττα και την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Ιδανικό το ξεκίνημα απέναντι στη Μπαρτσελόνα, με προβάδισμα δύο τερμάτων στο τριακοστό τέταρτο λεπτό, βγάζοντας όμως στην συνέχεια στην επιφάνεια τα γνωστά αμυντικά της θέματα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή (2-4). Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σοσιεδάδ, σε 10 ματς πρωταθλήματος στο «Ανοέτα» ενώ σταθερά εκτός ο στόπερ Ίνιγκο Μαρτίνεθ, ο δεξιός μπακ Κάρλος Μαρτίνεθ και ο μέσος Θουρουτούθα.

Στον αντίποδα, τέσσερις βαθμοί για την Θέλτα στα δύο της ματς στο πρωτάθλημα στο νέο έτος, με επιτυχία, τηρουμένων των αναλογιών, το 2-2 φιλοξενώντας την Ρεάλ ενώ αρκετή δόση τύχης την προηγούμενη αγωνιστική στο 1-0 στην έδρα της Λεβάντε. Πιο συγκεκριμένα, μπροστά στο σκορ στο τριακοστό έβδομο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια του Σίστο, στη μοναδική φορά που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα, αντέχοντας στην συνέχεια την πίεση της αντιπάλου της, ειδικά στο τελευταίο ημίωρο όπου η Λεβάντε έχασε σπουδαίες ευκαιρίες. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Θέλτα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Βίγκο ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σοσιεδάδ, μία για την Θέλτα και δύο ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την βασκική ομάδα.

Στοιχηματικά, πολύ πιο ισορροπημένη η συγκεκριμένη αναμέτρηση σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών. Δε μπλέκω με σημείο, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία μεταξύ δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ευάλωτων αμυντικά ομάδων.