Η δεύτερη χρονικά αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, στο «Μανουέλ Μουρίγιο Τόρο» του Ιμπαγκουέ, με την τοπική Ντεπόρτες Τολίμα σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Αλιάνσα Πετρολέρα, ψάχνοντας το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Απερτούρα.

Ένας βαθμός για τη Ντεπόρτες Τολίμα στις δύο πρώτες αγωνιστικές, αυτός από το 1-1 της Κυριακής στο Κάλι απέναντι στην τοπική Αμέρικα, έχοντας προηγηθεί το άδικο, βάσει εικόνας, 0-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Ατλέτικο Νασιονάλ.

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για τη Ντεπόρτες Τολίμα στην πρεμιέρα απέναντι στην Ατλέτικο Νασιονάλ, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να την «τιμωρεί» σε μια από τις λιγοστές αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες ενώ κάτι ανάλογο και από την ομάδα του 54χρονου Αλμπέρτο Γκαμέρο (φωτό) στο Κάλι όπου ήταν σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος της μονομαχίας της με την Αμέρικα, «κλέβοντας» ουσιαστικά τον βαθμό με το γκολ της ισοφάρισης στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό με τον Βίγια. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για την Αλιάνσα Πετρολέρα, έχοντας αρκετή τύχη στην πρεμιέρα στην έδρα της Λα Εκιδάδ όπου έπαιξε αποκλειστικά για την ισοπαλία στο μεταξύ τους 0-0 ενώ 1-0 ακολούθως την Κυριακή φιλοξενώντας τη Λεόνες, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε και στο οποίο λυτρώθηκε τελικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μοναδικό πρόβλημα ο 32χρονος γκολκίπερ από την Γουατεμάλα, Ρικάρντο Χέρες.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Ντεπόρτες Τολίμα και μία για την Αλιάνσα Πετρολέρα, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μανουέλ Μουρίγιο Τόρο».

Στοιχηματικά, ομάδα που δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες στο γήπεδο της η Ντεπόρτες Τολίμα και με στόχο να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα απέναντι σε ένα αντίπαλο, ο οποίος είναι, θεωρητικά, στα μέτρα της.