Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την Ουνιόν Σάντα Φε σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί στην πρώτη δεκάδα, την στιγμή που η Τέμπερλεϊ βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την ομάδα της Σάντα Φε, με επιτυχία πάντως τον βαθμό της περασμένης εβδομάδας από το 0-0 που απέσπασε στο «Πέδρο Μπιδεγαΐν» από την Σαν Λορέντζο και θετικό το ότι διατήρησε την επαφή της, παρά αυτό το αρνητικό σερί, με την πρώτη δεκάδα.

Σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Σαν Λορέντζο, στο οποίο εκμεταλλεύτηκε την φλυαρία και την αστοχία των γηπεδούχων, επιτρέποντας πάντως μόλις μία κλασική ευκαιρία στην αντίπαλο της ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι περισσότερο αν πίστευε παραπάνω στις δυνατότητες της. Τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Ουνιόν, σε οκτώ ματς στο «Κίνσε ντε Αβρίλ» ενώ αγώνας δρόμου για τον δεξιό μπακ Μαρτίνες.

Στην άλλη πλευρά, χωρίς νίκη σε έξι ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, βλέποντας την Τέμπερλεϊ κολλημένη στην επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού, μετρώντας σε αυτό το διάστημα τρεις ισοπαλίες, μετά και το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Χιμνάσια και ισάριθμες ήττες. Πίσω στο σκορ η Τέμπερλεϊ στο ματς με την Χιμνάσια στο πενήντα πέντε, ρισκάροντας αρκετά στην συνέχεια, με την ισοφάριση τελικά δύο λεπτά πριν το φινάλε και τον ένα βαθμό όμως να μην την αφήνει ικανοποιημένη. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Τέμπερλεϊ, σε οκτώ ματς μακριά από το «Αλφρέντο Μαρτίν Μπερανγκέρ» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ουνιόν Σάντα Φε, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Τέμπερλεϊ, σημειώνοντας μάλιστα, πως στα τρία εξ αυτών βρέθηκε μπροστά από το πρώτο ημίχρονο.

Ο παράγοντας έδρα, η καλή προϊστορία και το κίνητρο να βρεθεί στην πρώτη δεκάδα, δίνουν προβάδισμα στην Ουνιόν. Επιπλέον, πολύ παθητική η εικόνα της Τέμπερλεϊ μακριά από το γήπεδο της, εκτιμώντας πως θα πρέπει να βελτιωθεί κατακόρυφα για να φύγει με κάτι θετικό από την Σάντα Φε. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ρισκάρω με την επικράτηση των γηπεδούχων από το πρώτο ημίχρονο.