Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής, με τον 55χρονο Ομάρ Ντε Φελίπε (φωτό) να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της Νιούελς, την στιγμή που η σημερινή της αντίπαλος παραμένει χωρίς νίκη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, έχοντας μπλέξει σε περιπέτειες στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο η Νιούελς και με υπηρεσιακό στον πάγκο την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Μπάνφιλντ, μετά την αποχώρηση του Χουάν Μανουέλ Γιοπ, σε ένα ματς στο οποίο ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο και στο οποίο γνώρισε την ήττα τελικά με 0-1. Απόλυτα δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Νιούελς για ένα κακώς ακυρωθέν γκολ με το σκορ στο 0-0, σημειώνοντας όμως πως δεν είχε καμία απολύτως αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο μετά το τέρμα της Μπάνφιλντ στην εκπνοή του πρώτου. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για τους «λεπρούς», σε εννέα ματς στο «Μαρσέλο Μπιέλσα» ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Μπιάντσι.

Στην άλλη πλευρά, χωρίς νίκη, όπως προαναφέρθηκε, η Σαν Μαρτίν μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, μπλέκοντας πλέον σε περιπέτειες στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Πολύ βαρύ 0-4 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε, σε ένα ματς στο οποίο το τελικό σκορ αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο την άσχημη μέρα που βρέθηκε η ομάδα του Σαν Χουάν. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σαν Μαρτίν, σε οκτώ ματς μακριά από το Σαν Χουάν ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο αριστερός μπακ Γκοϊτία και ο μέσος Φερνάντες.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Νιούελς και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σαν Μαρτίν.

Αλλαγή προπονητή και καλή προϊστορία είναι ότι θετικό έχει να επιδείξει η προβληματική Νιούελς στο σημερινό ματς, χωρίς πάντως αυτά να κρίνονται αρκετά ώστε να την εμπιστευτούμε, ειδικά όταν συνοδεύεται από ένα τόσο χαμηλό «άσο», παρά το αρνητικό σερί της Σαν Μαρτίν.