Μονομαχία με φόντο την παραμονή, η οποία ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής, βρίσκοντας τη Λανς στην 15η θέση, με 31 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την 18η σημερινή της αντίπαλο που βρίσκεται πάνω στην γραμμή των πλέι άουτ.

Ισοπαλία με 1-1 για τη Λανς την περασμένη εβδομάδα στην Κορσική με την Γκαζελέκ Αζαξιό, βλέποντας την ομάδα του 50χρονου Ερίκ Σικορά (φωτό) να ισοφαρίζει με τον Ζουμπίρ στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό και να μένει ικανοποιημένη γενικότερα από τον βαθμό, μετριάζοντας τις εντυπώσεις ταυτόχρονα από τον εκτός έδρας αποκλεισμό που είχε προηγηθεί στα προημιτελικά του κυπέλλου στην διαδικασία των πέναλτι από την 3ης κατηγορίας, Ερμπιέ. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και επτά ήττες για τη Λανς, σε 13 ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο της ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αήττητο τριών αγωνιστικών για τη Μπουργκ, η οποία πήρε νέα βαθμολογική ανάσα μετά το 5-4 σε ματς θρίλερ φιλοξενώντας την Αζαξιό. Ισόπαλο με 2-2 το πρώτο ημίχρονο, βλέποντας το 3-2 στις αρχές της επανάληψης (47΄), 3-4 για την Αζαξιό στο πενήντα επτά, με τη Μπουργκ όμως να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα για τη μεγάλη ανατροπή έντεκα λεπτά πριν το φινάλε παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και έντεκα ήττες για τη Μπουργκ, σε 14 ματς μακριά από το «Μαρσέλ – Βερσέρ» ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ενρί.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Λανς το 2015 ενώ 1-1 ένα χρόνο αργότερα, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπουργκ. Σημείο αναφοράς, πως η Λανς επικράτησε με το εμφατικό 6-0 στο ματς του 1ου γύρου στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου.

Στοιχηματικά, η τιμή που συνοδεύει την απρόβλεπτη Λανς προκαλεί γέλιο, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής. Αήττητο τριών αγωνιστικών, όπως προαναφέρθηκε, για τη Μπουργκ, κατάθεση ψυχής στο 5-4 με την Αζαξιό ενώ πολύ πιθανό να υπάρχει επιπλέον κίνητρο για μια άτυπη ρεβάνς για το βαρύ 0-6 του 1ου γύρου.