Η αναμέτρηση με την οποία ανοίγει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης, με την Σέρο Πορτένιο να έρχεται από το «διπλό» της πρεμιέρας στην Βενεζουέλα σε βάρος της Μονάγκας, την στιγμή που η Ντεφενσόρ αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στο Μοντεβιδέο με την κάτοχο του τροπαίου, Γκρέμιο.

Επικράτηση με 2-0 στην πρεμιέρα σε βάρος της Μονάγκας για την Σέρο Πορτένιο, η οποία προβληματίστηκε από την αντίπαλο της μόνο μέχρι το εικοστό έβδομο λεπτό, χρονικό σημείο που ο Ινσαουράλδε την έβαλε μπροστά στο σκορ. Το 2-0 στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό με κοντινή προβολή του Κάσερες μετά από τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ, βλέποντας στην συνέχεια την Σέρο Πορτένιο να βγάζει το πόδι από το γκάζι. Εντός συνόρων, ήττα με 0-1 το Σάββατο στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Ολίμπια, «υποχωρώντας» στην 8η θέση και το -10 από την κορυφή, μετρώντας πλέον μόλις μία νίκη στις έξι πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα (1-3-2).

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, το 1-1 φιλοξενώντας την Γκρέμιο, όχι μόνο γιατί η Ντεφενσόρ είχε απέναντι την κάτοχο του τροπαίου αλλά γιατί κατάφερε να δείξει σημάδια αντίδρασης, ισοφαρίζοντας πέντε λεπτά πριν το φινάλε ενώ στο ογδόντα ένα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ. Το γκολ της Γκρέμιο ο Μαϊκόν σε μια φάση διαρκείας και η «απάντηση» της Ντεφενσόρ με αριστοτεχνική κεφαλιά του Μαουλέλα. Εκτός έδρας ήττα με 0-2 το Σάββατο από τη Νασιονάλ, με αυτό να είναι το τελευταίο αγωνιστικό δείγμα της Ντεφενσόρ, η οποία «υποχώρησε» στην 6η θέση και το -6 από την πρωτοπόρο Πενιαρόλ μετά τις έξι πρώτες αγωνιστικές του Απερτούρα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Σέρο Πορτένιο το 2005, για τον 2ο γύρο τότε του Κόπα Σουνταμερικάνα και 1-1 το 1992 στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, σε δύο ματς φιλοξενώντας τη Ντεφενσόρ.

Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς, ειδικά μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, ειδικότερα λόγω της παρουσίας της Γκρέμιο στον 1ο όμιλο. Επιλογή ρίσκου ο «άσος», εκτιμώντας πως ο παράγοντας έδρα, πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.