Στο «Ερνάντο Σίλες» της Λα Παζ, η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μπολίβαρ και την Κόλο Κόλο, η οποία ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο, σημειώνοντας πως λίγες ώρες αργότερα, η Ατλέτικο Νασιονάλ φιλοξενεί τη Ντελφίν.

Ισοπαλία με 1-1 για τη Μπολίβαρ στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων στο Εκουαδόρ με τη Ντελφίν, σε ένα ματς με πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο οποίο το τελικό σκορ δεν άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο αντιπάλους.

Μπροστά στο σκορ η Μπολίβαρ με πλασέ του Ρικέλμε στο δέκατο ένατο λεπτό, μετά από τραγικό λάθος του στόπερ των γηπεδούχων, Σανγκά, με το 1-1 για τη Ντελφίν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Ορντόνιεζ. Ένα σκορ, το οποίο δεν άλλαξε στην επανάληψη, παρά τις δύο κραυγαλέες ευκαιρίες που είχε μπροστά στο τέρμα η Ντελφίν και τα ισάριθμα οριζόντια δοκάρια της Μπολίβαρ. Εντός συνόρων, στην 2η θέση του 1ου γκρουπ του Απερτούρα η Μπολίβαρ μετά το 2-4 της Κυριακής από την Βίλστερμαν στην Κοτσαμπάμπα.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε ένα ματς στο οποίο υπήρχαν λιγοστές καλές φάσεις αλλά πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και στο οποίο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ. Πιο αποτελεσματική, όπως αποδείχθηκε, η Ατλέτικο Νασιονάλ, η οποία βρήκε δίχτυα στο εξηκοστό έβδομο λεπτό με την περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Ερνάντες. Εντός συνόρων, 2-1 για την Κόλο Κόλο φιλοξενώντας την Ουατσιπάτο, αποτέλεσμα που την διατήρησε στην 4η θέση και το -5 από την πρωτοπόρο Κατόλικα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Μπολίβαρ το 2004 φιλοξενώντας την Κόλο Κόλο και πάλι τότε για την φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την ικανότητα της Μπολίβαρ να φτάνει στα επιθυμητά αποτελέσματα στο γήπεδο της ακόμα και όταν δεν βρίσκεται σε καλή μέρα και φυσικά το μεγάλο υψόμετρο της πρωτεύουσας της Βολιβίας, Λα Παζ.