Το Ολύμπικο το βράδυ τις Κυριακής θα “φλέγεται” αφού διεξάγεται το ντέρμπι της Ρώμης ανάμεσα στην Λάτσιο και την Ρόμα με τις δυο άσπονδες συμπολίτισσες να προέρχονται μεσοβδόμαδα από δυο αντιστρόφως ανάλογα αποτελέσματα στην Ευρώπη και να ισοβαθμούν στην 3η και την 4η θέση στον σχετικό πίνακα που δίνει και τα αντίστοιχα εισιτήρια για το Champions League μεσοβδόμαδα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προέρχονται από μια βαριά ήττα στην Αυστρία από την Ζάλτσμπουργκ με 4-1 που ουσιαστικά τους στοίχησαν και τον αποκλεισμό τους από τα ημιτελικά του Europa League με “θύτες” τους “Ταύρους” οι οποίοι “γύρισαν” θριαμβευτικά την αντίστοιχη ήττα τους με 4-2 από το πρώτο ματς στην Ρώμη μια εβδομάδα νωρίτερα.

Είναι δε χαρακτηριστικό του κάζου που έπαθε η ομάδα του Σιμεόνε Ιντζάκι το γεγονός πως στο ματς της Πέμπτης στην Αυστρία προηγήθηκαν με 1-0 με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στις αρχές της επανάληψης αλλά στην συνέχεια δέχτηκαν γρήγορα την ισοφάριση σε 1-1 ύστερα από δυο λεπτά αλλά την “κηδεία” την έπαθαν αργότερα όταν από το 72ο μέχρι και το 76ο λεπτό δέχτηκαν τρία γκολ (!) σε μια επική καθίζηση με αποτέλεσμα το 1-1 να μετατραπεί σε 4-1.

Ο Ιντζάκι έχει να δουλέψει προφανώς πολύ στο θέμα της ψυχολογίας ενώ ενόψει του Κυριακάτικου ντέρμπι δεν υπολογίζει στον Ισπανό αμυντικό Πατρίκ ενώ από τεστ θα περάσουν πριν από την σέντρα οι: Λούλιτς- Λουκάκου.
Στο “3-4-3” η επιθετική τριπλέτα θα απαρτίζεται από τους: Αλμπέρτο- Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και στον Τσίρο Ιμόμπιλε.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέτυχαν θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα (3-0) με τον δικό μας Κώστα Μανωλά να πετυχαίνει το 3ο τέρμα οχτώ λεπτά πριν το φινάλε και να γίνεται την επομένη πρωτοσέλιδο όχι μόνο στον Ιταλικό Τύπο αλλά και παγκοσμίως.

Όπως είναι λογικό η ψυχολογία τους είναι στο ζενίθ και μένει να δούμε εάν με την ώθηση που έχουν από την επική τους ανατροπή επί της Μπάρτσα καταφέρουν να κερδίσουν και την “αιώνια” αντίπαλο τους για να εδραιώσουν εν πολλοίς την θέση τους στην πρώτη 4άδα και στο Champions League της ερχόμενης περιόδου αφού η ... Λίβερπουλ αργεί ακόμη.

Ο Ντι Φραντσέσκο θα αλλάξει την τακτική του και το “5-3-2” που είδαμε μεσοβδόμαδα απέναντι στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε θα μετατραπεί στο οικείο “4-3-3” με επιθετική τριπλέτα τους: Ελ Σαράαουϊ- Τζέκο και τον Ουντέρ.
Εκτός δράσης παραμένει ο Αργεντινός επιθετικός Περότι και ο Ολλανδός αμυντικός Κάρσντορπ.

Προϊστορία: Η Λάτσιο έχει κερδίσει μόλις το ένα από τα δέκα πιο πρόσφατα παιχνίδια της απέναντι στην Ρόμα έχοντας μάλιστα χάσει στα 5/6 τελευταία.

* Το momentum και η πρόσφατη παράδοση “λέει” 2ιπλό και θα το τιμήσω σε απόδοση 2,50.