Ουραγός στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού η Τσακαρίτα, ελπίζοντας μόνο σε θαύμα, την στιγμή που η Κολόν ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη δεκάδα, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο.

Επιστροφή στις νίκες μετά από οκτώ αγωνιστικές για την Τσακαρίτα, τονίζοντας πάντως πως το 2-0 της περασμένης εβδομάδας, ως τυπικά φιλοξενούμενη, στην ουδέτερη έδρα της Κίλμες σε βάρος της Εστουδιάντες ήταν δώρο του διαιτητή.

Πιο συγκεκριμένα, μπροστά στο σκορ με ανύπαρκτο πέναλτι του Μάτος στο δέκατο πέμπτο λεπτό, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά στο πενήντα με τέρμα οφσάιντ του Μενέντες, σημειώνοντας μάλιστα πως είχε προηγηθεί φάουλ του Ροντρίγκες που έδωσε την ασίστ στον σκόρερ. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Τσακαρίτα, σε δέκα ματς στο γήπεδο της ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τελευταίο δείγμα για την Κολόν, το προ δύο αγωνιστικών 1-2 στη Μεντόσα απο την τοπική Γοδόι Κρουζ, καθώς η εντός έδρας μονομαχία της περασμένης εβδομάδας με την Βέλεζ διακόπηκε στο εικοστό δεύτερο λεπτό λόγω ρίψης κροτίδων από τους φανατικούς οπαδούς της. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Κολόν, σε 10 ματς μακριά από το «κοιμητήριο των ελεφάντων» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Κολόν το 2010, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Τσακαρίτα.

Πολύ πιο συμπαγής ως ομάδα η Κολόν, η οποία αν είναι προσεκτική και δεν υποτιμήσει την Τσακαρίτα, θα βρει τον τρόπο να πάρει το πολύτιμο τρίποντο στο σημερινό ματς.