Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε στην Πορτογαλία και «τελικός» τίτλου στο «Ντα Λουζ», με τη Μπενφίκα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στο +4 από τη «μεγάλη» σημερινή της αντίπαλο και την Πόρτο τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να ανακτήσει την κορυφή.

Σε περίπτωση ισοπαλίας, ευχαριστημένη, λογικά, η Μπενφίκα που θα διατηρήσει το +1 από την Πόρτο, αλλά ικανοποιημένοι και οι «δράκοι» από την στιγμή που οι «αετοί» θα δοκιμαστούν την προτελευταία αγωνιστική στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» με την Σπόρτινγκ.

Εννέα συνεχόμενες νίκες για τη Μπενφίκα μετά και το αγχωτικό 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Μπονφίμ» σε βάρος της Σετούμπαλ, σε ένα ματς πάντως όπου οι «αετοί» λίγο έλειψαν να κάνουν ένα τεράστιο «δώρο» στη «μεγάλη» σημερινή τους αντίπαλο.

Πιο συγκεκριμένα, πίσω στο σκορ η Μπενφίκα, στο τρίτο μόλις λεπτό στο ματς στο «Μπονφίμ» και χωρίς τον Ζόνας που ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και έμεινε τελικά στα πιτς, καταφέρνοντας πάντως να φέρει το ματς στα ίσια στο είκοσι οκτώ με την κοντινή προβολή του Μεξικάνου επιθετικού, Ραούλ Χιμένεθ. Αρκετό άγχος στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην Σετούμπαλ να χάσει δύο σπουδαίες ευκαιρίες, φτάνοντας τελικά στο πολύτιμο 2-1 με αυστηρό πέναλτι του Ραούλ Χιμένεθ στις καθυστερήσεις. Δεκατρείς νίκες και μία ισοπαλία για τη Μπενφίκα, σε 14 ματς πρωταθλήματος στο «Ντα Λουζ» ενώ στην αποστολή ο Ζόνας, ο οποίος πάντως θα περάσει τελευταία στιγμή τεστ ετοιμότητας.

Στην άλλη πλευρά, εύκολο 2-0 για την Πόρτο φιλοξενώντας την Άβες, «καθαρίζοντας» από το πρώτο τέταρτο του ματς με τα τέρματα των Άλεξ Τέγες (8΄ πεν.) και Οταβίνιο (11΄), σημειώνοντας πάντως πως οι «δράκοι» φρόντισαν να «αυτοκτονήσουν» στις δύο εξόδους που είχαν προηγηθεί που ηττήθηκαν στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ» από την Πάσος Φερέιρα (0-1) και στο «Ρεστέλο» από τη Μπελενένσες (0-2). Εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Πόρτο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντραγκάο» ενώ με πρόβλημα ο μέσος Ντανίλο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπενφίκα, τέσσερις για την Πόρτο και πέντε ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ντα Λουζ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι ανάμεσα στη Μπενφίκα και την Πόρτο, το οποίο μάλιστα έχει χαρακτήρα «τελικού». Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.