Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής, βλέποντας την Ρίο Άβε να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα ανακτήσει την 5η θέση, την στιγμή που η Τοντέλα βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαρύ 0-3 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Αφόνσο Ενρίκες» από την Γκιμαράες, σε ένα ματς στο οποίο ότι θετικό είχε να επιδείξει η Ρίο Άβε ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο όπου έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αδικαιολόγητη κατάρρευση στην συνέχεια, με τρία τέρματα από την αντίπαλο της στο πρώτο ημίχρονο μεταξύ εικοστού δεύτερου και τεσσαρακοστού πρώτου λεπτού, με την Ρίο Άβε μάλιστα ικανοποιημένη στην επανάληψη, βάσει των ευκαιριών που επέτρεψε στην Γκιμαράες, που το σκορ έμεινε σε αυτά τα επίπεδα. Εννέα νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ρίο Άβε, σε 14 ματς πρωταθλήματος στην Βίλα ντο Κόντε, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 2-2 φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, με θετικό πάντως για την Τοντέλα πως διατηρεί ένα μικρό αλλά πολύ σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Αποτυχία σαν αποτέλεσμα, αυτό το 2-2 με την Πορτιμονένσε, από την στιγμή που η Τοντέλα πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή, σημειώνοντας πάντως πως βάσει εικόνας πήρε περισσότερα από ότι άξιζε από αυτό το ματς.

Πιο συγκεκριμένα, πίσω στο σκορ η Τοντέλα στο εικοστό λεπτό, καταφέρνοντας πάντως να γυρίσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Μπρούνο Μοντέιρο (24΄) και Μπόιντ (38΄), κόντρα στην ροή του αγώνα, σημειώνοντας πως ενδιάμεσα αυτών η Πορτιμονένσε είχε δοκάρι. Δυνατό ξεκίνημα από την Τοντέλα στο δεύτερο ημίχρονο με δύο ευκαιρίες για το 3-1, βλέποντας όμως την Πορτιμονένσε όχι μόνο να ισοφαρίζει στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό αλλά να κυριαρχεί ακολούθως μέχρι το φινάλε και να έχει σπουδαίες ευκαιρίες για την ολική ανατροπή. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Τοντέλα, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ζοάο Καρντόσο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ρίο Άβε στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, ενώ 3-2 για την Τοντέλα το 2016, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Βίλα ντο Κόντε.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Ρίο Άβε στο «σπίτι» της, με δεδομένη την κατακόρυφη βελτίωση της εικόνας της σε σχέση φυσικά με τα ματς μακριά από την Βίλα ντο Κόντε, με επιλογή μου στο σημερινό ματς τον «άσο», απέναντι στην ευάλωτη αμυντικά Τοντέλα.