Το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής στη LaLiga, το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» για την εντός επικίνδυνης ζώνης, Λα Κορούνια, την στιγμή που η 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Σεβίλλη, κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης.

Δύο συνεχόμενες νίκες θρίλερ για τη Λα Κορούνια, μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-2), πρώτα φιλοξενώντας την ουραγό και καταδικασμένη Μάλαγα και στην συνέχεια το Σάββατο στο «Σαν Μαμές» σε βάρος της Αθλέτικ Μπιλμπάο, βλέποντας την ομάδα του 42χρονου Ολλανδού, Κλάρενς Ζέεντορφ (φωτό), να παίρνει «φιλί» ζωής, έστω και αν βρίσκεται στο -5 από την γραμμή της παραμονής.

Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Λα Κορούνια στο «Σαν Μαμές», με ισάριθμα τέρματα του Αντριάν στο πρώτο τέταρτο του ματς, μείωση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο με την έναρξη σχεδόν του δεύτερου ημιχρόνου (47΄), ενώ το 3-1 για την ομάδα της Γαλικίας στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό με κοντινή προβολή του Μπόρχα Βάγε. Θρίλερ πάντως, όπως προαναφέρθηκε, στην συνέχεια το ματς, βλέποντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο να μειώνει αρχικά στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό και να πολιορκεί στην συνέχεια τη Λα Κορούνια, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες για την ισοφάριση. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες για τη Λα Κορούνια, σε 16 ματς πρωταθλήματος στο «Ριαθόρ», ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Μπόβεντα και ο Γκανέζος μέσος Μουντάρι.

Στην άλλη πλευρά, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Σεβίλλη μετά και το 2-2 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Βιγιαρεάλ, βλέποντας την ομάδα του 43χρονου Ιταλού Βιτσέντζο Μοντέλα να «υποχωρεί» στην 7η θέση και να κινδυνεύει πλέον να μείνει, όπως προαναφέρθηκε, εκτός Ευρώπης.

Υποτονικό πρώτο ημίχρονο για την Σεβίλλη στο ματς με την Βιγιαρεάλ όπου βρέθηκε 0-1 πίσω στο σκορ, 0-2 στην συνέχεια στο εξηκοστό όγδοο λεπτό, βλέποντας όμως την ομάδα του Μοντέλα να βγάζει μέταλλο στο τελευταίο τέταρτο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει παρά το χαμένο πέναλτι του Νολίτο στο εβδομήντα επτά αλλά και το αριθμητικό της μειονέκτημα. Έξι νίκες και δέκα ήττες για την Σεβίλλη, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 27χρονος Γάλλος επιθετικός, Μπεν Γιεντέρ.

Ακολουθεί το Σάββατο για την Σεβίλλη ο τελικός του κυπέλλου με τη Μπαρτσελόνα, με άξιο αναφοράς, πως αν οι δύο ομάδες τερματίσουν στην πρώτη εξάδα, εισιτήριο για την Ευρώπη θα δώσει και η 7η θέση.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Λα Κορούνια, έξι για την Σεβίλλη και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ριαθόρ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, καθώς ο παράγοντας έδρα, το μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο και η καλή ψυχολογία δεν είναι αρκετά για να δείξεις εμπιστοσύνη στην ευάλωτη αμυντικά, Λα Κορούνια, παρά το αρνητικό σερί της σημερινής της αντιπάλου.