Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στην Ολλανδία και μονομαχία με φόντο τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ στο «Άμπε Λένστρα», βρίσκοντας την Χέρενφεν στην 8η θέση με 43 βαθμούς, όσους και η 9η σημερινή της αντίπαλος, σημειώνοντας πάντως πως οι γηπεδούχοι πλεονεκτούν λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών μετά και το «επαγγελματικό» και ταυτόχρονα πολύτιμο 2-0 του Σαββάτου στην έδρα της Φένλο, το οποίο διατήρησε την Χέρενφεν σε τροχιά πλέι οφ. Πιο ουσιαστική ή πιο αποτελεσματική, αν προτιμάτε, η Χέρενφεν απέναντι στην Φένλο, «καθαρίζοντας» με δύο τέρματα στο τελευταίο εικοσάλεπτο, με πολύ καθοριστικό πάντως για την εξέλιξη του ματς το χαμένο πέναλτι της αντιπάλου της στο είκοσι επτά. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Χέρενφεν, σε 15 ματς πρωταθλήματος (5-5-5) στο «Άμπε Λένστρα» ενώ αγώνας δρόμου για τον πολύπειρο μέσο Σχάαρς και το 19χρονο Νορβηγό επιθετικό Όντεγκααρντ.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την ομάδα της Χάγης στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, στην προσπάθεια που κάνει να προλάβει τα πλέι οφ, βλέποντας το 2-1 φιλοξενώντας την ουραγό Τβέντε, να διαδέχεται το 3-3 στην έδρα της Ουτρέχτης. Υποτονική εμφάνιση για τη Ντεν Χάαγκ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τβέντε και πίσω στο σκορ στο δέκατο τρίτο λεπτό, καταφέρνοντας πάντως να ισοφαρίσει στο σαράντα πέντε από το πουθενά με μακρινό σουτ του Γιόνσεν.

Ο ίδιος παίκτης, με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ ο σκόρερ και του 2-1 στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό, με την ομάδα της Χάγης πάντως να είναι πολύ καλύτερη στην επανάληψη, φτάνοντας δικαίως στην ανατροπή. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Ντεν Χάαγκ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Χέρενφεν, δύο για τη Ντεν Χάαγκ και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Άμπε Λένστρα».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο ισάξιων, τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά, ομάδων, η οποία πολύ πιθανό να κρίνει το μέλλον τους, στην προσπάθεια που κάνουν να προλάβουν τα πλέι οφ.