Στο Dw stadium,η Γουίγκαν θέλει τη νίκη απέναντι στην Οξφορντ ,που βρίσκεται ακόμα σε κίνδυνο για την παραμονή της για να βρεθεί εκείνη μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Εμεινε στο εντός έδρας 0-0 με τη Ρόδεραμ σε μία αναμέτρηση στην οποία ήταν καλύτερη,στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οσο φτάνουμε προς το τέλος,ακόμα και με το τεράστιο ρόστερ που έχει, βγάζει αρκετή κούραση και αυτό φαίνεται. Ηταν η τρίτη ισοπαλία στα τελευταία οκτώ παιχνίδια εντός έδρας. Μετρά μία ήττα στο σπίτι της, σε 12 αναμετρήσεις(6-5-1).
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Κουκ δεν έχει απουσίες ,αλλά σίγουρα θα κάνει αλλαγές.

Η Οξφορντ, που ήταν χωρίς νίκη για πέντε παιχνίδια(0-2-3), κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη μες 2-0 κόντρα στη Σάουθεντ ,εντός έδρας. Ηταν μία νίκη...ανάσας για μία ομάδα που είναι στο +5 από τη σωτηρία και εκτός έδρας έχει δεδομένα προβλήματα (1-4-6) και τρεις ήττες σερί εκτός Kassam.. Εκτός ο μέσος Ρόθγουελ για την ομάδα του Ρόμπινσον που ζήτησε να μην υπάρχει άγχος από τους παίκτες του.

Προϊστορία: Δύο σερί νίκες για τη Γουίγκαν(3-2 και 2-0) που έχει δυναμική ιδιαίτερα σημαντική παίζοντας εντός έδρας.

Εκτίμηση: Το 0-7 του πρώτου γύρου σαφέστατα και θα είναι στο μυαλό των παικτών της Οξφορντ. Η Γουίγκαν θέλει να κερδίσει για να είναι πρώτη και τυπικά.. Σε σχέση με την προηγούμενη επιλογή μου, στο ματς με τη Ρόδεραμ, όπου η Γουίγκαν είχε κακό πρώτο ημίχρονο και έχασε το ημίχρονο, προσωπικά θα επιλέξω εκ νέου τον άσο ημίχρονο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1 ημίχρονο