Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο Μοντεβιδέο, το οποίο ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο και το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» για την Πενιαρόλ, ειδικά μετά την χθεσινή νίκη της Ατλέτικο Τουκουμάν σε βάρος της Δε Στρόνγκεστ.

Εννέα βαθμοί ή το απόλυτο, αν προτιμάτε, για τη Λιμπερτάδ σε τρία ματς, έξι για την Ατλέτικο Τουκουμάν αλλά σε τέσσερις αγώνες, ενώ στους τρεις τόσο η Πενιαρόλ όσο και η Δε Στρόνγκεστ.

Το σημερινό, θα είναι το δεύτερο συνεχόμενο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, μετά το δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής για τη Λιμπερτάδ στην πρωτεύουσας της Παραγουάης. Μοιρασμένο και χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, ενώ αιφνιδιασμός από την Πενιαρόλ με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, με το 0-1 με το ψύχραιμο πλασέ του Φερνάντες (47΄). Παρόλα αυτά, η Λιμπερτάδ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, ισοφαρίζοντας από το πουθενά με τον Σαλσέδο στο εβδομήντα τέσσερα και ανατρέποντας την κατάσταση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρντόσο στο ενενήντα, σημειώνοντας πως στο 2-1 έχει μεγάλη ευθύνη και ο γκολκίπερ της Πενιαρόλ.

Τρεις βαθμοί, όπως προαναφέρθηκε, για την Πενιαρόλ, έχοντας προηγηθεί, το 0-1 της πρεμιέρας στην πρωτεύουσα της Βολιβίας, Λα Παζ, από την Δε Στρόνγκεστ και το 2-1 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Τουκουμάν. Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 2-0 στην πρεμιέρα για τη Λιμπερτάδ στην Αργεντινή στη μονομαχία της με την Ατλέτικο Τουκουμάν και εύκολο 3-0 ακολούθως φιλοξενώντας την Δε Στρόνγκεστ.

Εντός συνόρων, 1-1 για την Πενιαρόλ την Κυριακή στο Κλάσικο φιλοξενώντας τη Νασιονάλ, βλέποντας τη «μισητή» της αντίπαλο της όχι μόνο να ισοφαρίζει στο εβδομηκοστό λεπτό αλλά να παίρνει προβάδισμα τίτλου δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του Απερτούρα. Επικράτηση με 2-0 για τη Λιμπερτάδ την ίδια μέρα στην έδρα της Γκουαρανί, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του Απερτούρα, παραμένοντας πάντως αρκετά μακριά από την πρωτοπόρο Ολίμπια (-12).

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το δεύτερο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων στο Μοντεβιδέο, μετά το επιβλητικό 4-0 για την Πενιαρόλ το μακρινό 1968.

Στοιχηματικά, «υποχρεωμένη» να κερδίσει το σημερινό ματς η Πενιαρόλ, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο, από την στιγμή που την προτελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν.