Προτελευταία αγωνιστική στον 1ο όμιλο της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής και ματς με χαρακτήρα «τελικού» πρόκρισης στο «Λουίς Φρανσίνι» του Μοντεβιδέο, αυτό ανάμεσα στη Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ και την Σέρο Πορτένιο.

Οκτώ βαθμοί σε τέσσερα ματς στον συγκεκριμένο όμιλο, για την κάτοχο του τροπαίου Γκρέμιο, ένας λιγότερος για την Σέρο Πορτένιο, στους τέσσερις η  Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ, ενώ στην 4η θέση με τρεις η «μικρή» Μονάγκας από την Βενεζουέλα.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Ντεφενσόρ την προηγούμενη αγωνιστική στην Βενεζουέλα και οδυνηρή ήττα με 0-1 από την ουραγό του ομίλου, Μονάγκας, βλέποντας να μειώνονται δραματικά πλέον οι ελπίδες πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης. Ανύπαρκτη η Ντεφενσόρ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μονάγκας, «ξυπνώντας», χωρίς όμως να πετύχει κάτι ουσιαστικό, μετά το γκολ της αντιπάλου της στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, το οποίο προήλθε από μία εντελώς αποτυχημένη έξοδο του γκολκίπερ Ρέγιες.

Μονόδρομος η νίκη σήμερα, η οποία θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 2η θέση την Σέρο Πορτένιο, σημειώνοντας μάλιστα πως θα υπερτερεί, έστω και προσωρινά, στην διαφορά τερμάτων. Παρόλα αυτά, το έργο της την τελευταία αγωνιστική θα είναι δύσκολο, καθώς θα χρειάζεται ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την ομάδα της Παραγουάης, παίζοντας στην έδρα της Γκρέμιο, την στιγμή που η Σέρο Πορτένιο θα φιλοξενεί τη Μονάγκας. Εντός συνόρων, στην 4η θέση του Απερτούρα και στο -8 από την πρωταθλήτρια Νασιονάλ, ενώ κάκιστη εκκίνηση και στο Ιντερμέντιο, μετρώντας δύο ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές στο 2ο γκρουπ. Πιο συγκεκριμένα, 0-2 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Ατένας, ενώ 0-1 το Σάββατο στην έδρα της Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο.

Στην άλλη πλευρά, απογοητευτική η εικόνα της Σέρο Πορτένιο την προηγούμενη αγωνιστική στο Πόρτο Αλέγκρε απέναντι στην Γκρέμιο και βαριά ήττα με 0-5, βλέποντας την ομάδα του 37χρονου Αργεντινού, Λουίς Σουμπέλδια, να γίνεται σάκος του μποξ στη «μεγάλη» αντίπαλο της. Παρόλα αυτά, για δύο αποτελέσματα στο Μοντεβιδέο, σημειώνοντας μάλιστα πως ακόμα και στην χειρότερη των περιπτώσεων, την ήττα δηλαδή στο σημερινό ματς, έχει καλύτερο πρόγραμμα την τελευταία αγωνιστική απο τη Ντεφενσόρ.

Εντός συνόρων, νίκη ψυχολογίας το 1-0 του Σαββάτου στο εντός έδρας ντέρμπι με την Ολίμπια, όπου υποχρέωσε τη «μεγάλη» αντίπαλο της στην πρώτη της ήττα στο φετινό Απερτούρα. Το γκολ του Εσκομπάρ, επτά λεπτά πριν το φινάλε αυτό που έκανε την διαφορά, με την Ολίμπια πλέον με 40 βαθμούς σε 17 ματς και την Σέρο Πορτένιο στην 2η θέση με 31.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το τρίτο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων με γηπεδούχο τη Ντεφενσόρ, με 3-2 για την Σέρο Πορτένιο το 1992 για την φάση των ομίλων τότε του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ 1-1 το 2005 στον 2ο γύρο του Σουνταμερικάνα.

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στη Ντεφενσόρ, με το σετ των τιμών να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική απόσταση των δύο αντιπάλων. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας να βάλω τα χέρια μου στην φωτιά, ψάχνοντας σημείο σε ματς με χαρακτήρα «τελικού» πρόκρισης.