Προτελευταία αγωνιστική στον 2ο όμιλο και ματς με χαρακτήρα «τελικού» πρόκρισης στο Σαντιάγκο όπου η Κόλο Κόλο φιλοξενεί τη Μπολίβαρ, με απαραίτητη σημείωση πως οι δύο ομάδες θα γνωρίζουν τι θα έχει γίνει νωρίτερα στο άλλο ματς στο Εκουαδόρ, ανάμεσα στη Ντελφίν και την Ατλέτικο Νασιονάλ.

Εννέα βαθμοί για την Ατλέτικο Νασιονάλ, στους πέντε η Μπολίβαρ, ενώ από τέσσερις τόσο η Κόλο Κόλο, όσο και η περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ, Ντελφίν.

Σπουδαίο «διπλό» για την Κόλο Κόλο την προηγούμενη αγωνιστική στο Εκουαδόρ σε βάρος της Ντελφίν, βλέποντας την ομάδα του 40χρονου Έκτορ Τάπια όχι μόνο να σπάει το ρόδι, αλλά να μένει «ζωντανή» ταυτόχρονα στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Πιο εύκολη η επικράτηση της, σε σχέση με το υπέρ της 2-1 στο ματς του Εκουαδόρ, «καθαρίζοντας» με το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Με νίκη σήμερα η Κόλο Κόλο, ανάλογα φυσικά και με το αποτέλεσμα του άλλου ματς, θα περάσει στην 2η θέση, με απαραίτητη σημείωση πάντως πως την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στο Μεντεγίν με την Ατλέτικο Νασιονάλ.

Το 1-0 από τον Βαλντές στο είκοσι ένα με κοντινό πλασέ, το πέναλτι του Παρέδες στο σαράντα πέντε διαμόρφωσε το 2-0, με την Κόλο Κόλο μάλιστα να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα, παρά την μείωση του σκορ, έντεκα λεπτά πριν το φινάλε. Εντός συνόρων, αποτυχία σίγουρα το 0-0 της Παρασκευής φιλοξενώντας τη Ντεπόρτες Ικίκε, κινδυνεύοντας πλέον να μείνει εκτός του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στην άλλη πλευρά, εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Μπολίβαρ στην έδρα της πανίσχυρης Ατλέτικο Νασιονάλ και «φυσιολογικό» το βαρύ 1-4 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν. Λευκή πετσέτα από το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με το σκορ στο 0-3, με το γκολ της τιμής στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης από τον Ρικέλμε, ενώ  το 1-4 απο την Ατλέτικο Νασιονάλ στο εξήντα πέντε.

Για δύο αποτελέσματα σήμερα στο Σαντιάγκο, σημειώνοντας πως την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί τη Ντελφίν. Εντός συνόρων, δύο νίκες σε βάρος της Νασιονάλ Ποτοσί (2-1, 1-0) και πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ του Απερτούρα, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη «μισητή» συμπολίτισσα Δε Στρόνγκεστ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το δεύτερο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων στο Σαντιάγκο, με επικράτηση με 2-0 για την Κόλο Κόλο στο προηγούμενο το 2004 και πάλι τότε για την φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Καμία απολύτως αξία στην τιμή που συνοδεύει την απρόβλεπτη και χωρίς νίκη στο γήπεδο της στον όμιλο Κόλο Κόλο, ειδικά σε ματς με χαρακτήρα «τελικού» πρόκρισης. Χαρακτηριστικό, πως και οι τέσσερις βαθμοί της στον όμιλο ήρθαν μακριά από το «Μονουμεντάλ», ενώ δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στο Σαντιάγκο (Ατλέτικο Νασιονάλ 0-1, Ντελφίν 0-2). Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, καθώς η Κόλο Κόλο θα ρισκάρει, ενώ και η Μπολίβαρ είναι ομάδα που παίζει ανοιχτά.