Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Κρισιούμα σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Ζουβεντούδε, βλέποντας την ομάδα της Σάντα Καταρίνα να ψάχνει τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Μαζόλα Ζούνιορ (φωτό) στον πάγκο της.

Πέντε ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές για την Κρισιούμα, μετά και το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Γκουαρανί, το οποίο αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Αρζέλ Φουκς. Σε παθητικό ρόλο στο συγκεκριμένο ματς η Κρισιούμα στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ, βελτιώνοντας όμως κατά πολύ την εικόνα της στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, βλέποντας να πλησιάζει τρεις φορές κοντά στην ισοφάριση.

Είχαν προηγηθεί, το εκτός 2-3 της πρεμιέρας από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, το 0-1 φιλοξενώντας την Πόντε Πρέτα, το 1-2 στην Κοριτίμπα από την ομώνυμη ομάδα και το 1-3 μέσα στο «Εριμπέρτο Ούλσε» από τη νεοφώτιστη CSA. Τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Έλβις, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις στο ματς με την Γκουαρανί.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας την Παϊσαντού, βλέποντας την Ζουβεντούδε να μη μπορεί να «διπλασιάσει» τις νίκες της στο πρωτάθλημα, μετά το 2-1 που είχε προηγηθεί στην Βαρζίνια σε βάρος της τοπικής Μπόα. Νωρίτερα, 1-2 στην πρεμιέρα στη Φλοριανόπολις από την τοπική Φιγκεϊρένσε, 1-1 στην συνέχεια, εντός, με την Οέστε και 1-3 φιλοξενώντας την Αβαΐ, σημειώνοντας γενικότερα πως αρχίζει να τρίζει επικίνδυνα η καρέκλα του 47χρονου Ζουλίνιο Καμάργκο.

Ματς με πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό με την Παϊσαντού, με την αντίπαλο της μπροστά στο σκορ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43΄) και την ισοφάριση από την Ζουβεντούδε, με ψύχραιμο πλασέ του Γιούρι Μαμούτε, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ζουβεντούδε, το 1-0 του 2008 και το περσινό 2-1 και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2010, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Κρισιούμα.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, στο μεγάλο πλέον βαθμολογικό κίνητρο της Κρισιούμα, στην αλλαγή προπονητή των γηπεδούχων, αλλά και στην πίεση που υπάρχει στην πλευρά της απρόβλεπτης Ζουβεντούδε στον Ζουλίνιο Καμάργκο.