Τελευταία αγωνιστική στον 8ο όμιλο, με τη Μπόκα σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Αλιάνσα Λίμα, βλέποντας την δις πρωταθλήτρια Αργεντινής να ψάχνει τη νίκη και ταυτόχρονα να μην κερδίσει η Τζούνιορ στην Βραζιλία την αδιάφορη Παλμέιρας, ώστε να βρεθεί στην 2η θέση και στους «16» φυσικά της διοργάνωσης.

Δεκατρείς βαθμοί για την Παλμέιρας σε πέντε ματς, με την «βερντάο» να έχει εξασφαλίσει τόσο την πρόκριση όσο και την πρωτιά στον 8ο όμιλο, οκτώ για την κυπελλούχο Κολομβίας, Τζούνιορ, επτά για τη Μπόκα, ενώ ένας μόλις για την Αλιάνσα Λίμα.

Ισοπαλία με 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική για τη Μπόκα στη Μπαρανκίγια με την Τζούνιορ, βλέποντας την δις πρωταθλήτρια Αργεντινής να μένει ευχαριστημένη, βάσει εξέλιξης, από τον ένα βαθμό, παρά το γεγονός πως διατηρήθηκε στην 3η θέση. Πίσω στο σκορ η Μπόκα στο τριακοστό τρίτο λεπτό στο ματς με την Τζούνιορ, απο την κοντινή προβολή του Ρουίς, σε επαναφορά από το άστοχο πέναλτι που εκτέλεσε λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο ίδιος.

Δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Μπόκα για το πολύ αυστηρό πέναλτι που δόθηκε στους γηπεδούχους, ενώ ο σκόρερ της Τζούνιορ, Ρουίς, ήταν και ο μοιραίος για την ομάδα του καθώς με δικό του αυτογκόλ διαμόρφωσε στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό το 1-1. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για τη Μπόκα, το επεισοδιακό 3-3 του Σαββάτου στην έδρα της Ουρακάν, στο οποίο οι «χεϊνέσες» αν και αδιάφοροι δεν χαρίστηκαν στην αντίπαλο τους που καιγόταν για ένα εισιτήριο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Το 1-0 για την Ουρακάν στο πέμπτο λεπτό, «απάντηση» με τρία τέρματα από τη Μπόκα, με τους Μας (32΄), Μπόου (34΄) και Μπενίτες (43΄), 3-3 για την αντίπαλο της στο εβδομήντα δύο, με το ματς στην συνέχεια, χωρίς υπερβολή, ροντέο. Μονόδρομος για τη Μπόκα η νίκη στο σημερινό ματς με την Αλιάνσα, περιμένοντας ταυτόχρονα η αδιάφορη Παλμέιρας να σταθεί στο ύψος της φιλοξενώντας την Τζούνιορ.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 1-3 φιλοξενώντας την Παλμέιρας, βλέποντας να σβήνουν για την Αλιάνσα και οι ελάχιστες ελπίδες που υπήρχαν για την 3η θέση και την συνέχεια στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Πολύ μεγάλη η διαφορά ποιότητας, σημειώνοντας πως το σκορ δεν πήρε διαστάσεις λόγω της εκνευριστικής αστοχίας της Παλμέιρας. Το γκολ της τιμής για την Αλιάνσα με πέναλτι του Κρουσάντο, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις εντός συνόρων, καθώς έχει ολοκληρωθεί το Τορνέο ντε Βεράνο όπου τερμάτισε στην 5η θέση του 1ου γκρουπ, στο -14 από τη νικήτρια Σπόρτινγκ Κριστάλ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το δεύτερο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων στο «Μπομπονέρα», μετά το 1-0 για την Αλιάνσα Λίμα το μακρινό 1966 και πάλι τότε για την φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Μεγάλη η απόσταση των δύο ομάδων, εκτιμώντας πως η Μπόκα αν δείξει διάθεση και έχει ευστοχία θα φτάσει σε μεγάλο σκορ. Συνδυασμός της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5