Στην Σαγκάη η ομάδα του Βίτορ Περέιρα υποδέχεται την Κασίμα και καλείται να ανατρέψει την ήττα της με 3-1 από το πρώτο ματς εάν θέλουν να βρεθούν στην 8άδα του θεσμού για 3η σερί σαιζόν.

Οι πρωταθλητές Κίνας του 2012 ξεκίνησαν με τον πρώην τεχνικό του Ολυμπιακού Βίτορ Περέιρα φουριόζοι στην εκκίνηση του νέου πρωταθλήματος πετυχαίνοντας έξι διαδοχικές νίκες στην CSL αλλά τις τελευταίες εβδομάδες έπαθαν καθίζηση αφού πλέον αριθμούν τέσσερις σερί αγώνες δίχως νίκη ( 0-2-2) στην Κινέζικη Λίγκα , με πιο πρόσφατη την ισοπαλία που έφεραν εκτός έδρας απέναντι στην Γκουιζχού μένοντας στο 1-1, με αποτέλεσμα να μην πέσουν μεν από την κορυφή αλλά να συγκατοικούν πλέον σε αυτήν με την Σαντόνγκ ενώ την ίδια ώρα η Γκουοάν Πεκίνου και η Γιανγκσού Σανίνγκ να ακολουθούν κατά πόδας (-1β.).
Στον πρώτο αγώνα έχασαν με 3-1 στην Κασίμα από την ομώνυμη ομάδα δεχόμενη το 1-0 και το 2-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στην έναρξη της επανάληψης.
Ένα 15λεπτο πριν από το τέλος με αυτογκόλ το σκορ έφτασε στο 3-0 για να έλθει ο Βραζιλιάνος Έλκεσον με ένα γκολ στο φινάλε να “γράψει” το 3-1 και να δώσει ελπίδες τους Κινέζους.

Οι Ιάπωνες έχουν στόχο να προασπίσουν το 3-1 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα για να βρεθούν στα προημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά από το 2008.
Στο εγχώριο πρωτάθλημα της J- League βρίσκονται στην 10η θέση δίχως να έχουν ιδιαίτερες βλέψεις για ψηλότερα αλλά βρίσκονται σε καλό φεγγάρι όπως αποδεικνύουν και οι δυο νίκες που πέτυχαν απέναντι σε Καβασάκι ( 2-1) και Ουράβα ( 1-0) αλλά και το πρόσφατο 3-1 απέναντι στην σημερινή τους αντίπαλο.
Στην φάση των ομίλων η ομάδα του Όϊβα προκρίθηκε στην 2η θέση και πίσω από την Σουγόν (Ν.Κορέα) με συγκομιδή 9 βαθμών σε έξι αγώνες και ρεκόρ: 2-3-1.

Προϊστορία: Το 3-1 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα για τα νοκ άουτ του θεσμού είναι και το μοναδικό παιχνίδι τους στην παράδοση.

* Πιστεύω πως ήλθε η ώρα να “ξυπνήσει” η Σαγκάη εάν θέλει ο Περέιρα να “σώσει το κεφάλι του”. Ο Άσος έχει στο διαδίκτυο απόδοση 1,85 και θα τον “κυκλώσω”.