Στο επιβλητικό «Μαρακανά», το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της προτελευταίας αγωνιστικής στον 4ο όμιλο, με την Φλαμένγκο σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας τη νίκη που θα της εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Η νίκη πάντως ζητούμενο και για την Εμελέκ, ώστε να μείνει «ζωντανή» στην διεκδίκηση της πρόκρισης, ενώ με ισοπαλία θα περιοριστεί στο κυνήγι της 3ης θέσης.

Έντεκα βαθμοί σε πέντε ματς για την Ρίβερ Πλέιτ, έξι για την Φλαμένγκο αλλά σε τέσσερα, δύο λιγότεροι για την Σάντα Φε, ενώ στην 4η θέση με ένα μόλις, η πρωταθλήτρια Εκουαδόρ, Εμελέκ.

Ισόπαλο με 0-0 για την Φλαμένγκο το πολύ κρίσιμο βαθμολογικά ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σάντα Φε, βλέποντας την «Φλα» να μένει ευχαριστημένη από την στιγμή που διατήρησε την 2η θέση και το προβάδισμα της απέναντι στους Κολομβιανούς.

Αρκετές φάσεις στο συγκεκριμένο ματς και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έπαιξαν ανοιχτά παρά τη μεγάλη πίεση που υπήρχε για το αποτέλεσμα, με το μόνο που έλειψε φυσικά, το γκολ. Εντός συνόρων, στην κορυφή του Μπραζιλεϊράο η Φλαμένγκο, παρά το 2-3 της Κυριακής στην έδρα της Σαπεκοένσε, με συγκάτοικους όμως πλέον την πρωταθλήτρια Κορίνθιανς και την Ατλέτικο Μινέιρο. Πικρή γεύση πάντως από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, καθώς είδε την αντίπαλο της να διαμορφώνει το 2-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με νίκη σήμερα η Φλαμένγκο, εξασφαλίζει, όπως προαναφέρθηκε, την πρόκριση της στους «16», ενώ με ισοπαλία θα χρειαστεί τυπικά ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική στο «Μονουμεντάλ» στη μονομαχία της με την Ρίβερ Πλέιτ.

Στην άλλη πλευρά, εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Εμελέκ την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μονουμεντάλ» απέναντι στην φορμαρισμένη Ρίβερ Πλέιτ και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 1-2. Ένα ματς, στο οποίο η Εμελέκ κοίταξε για μεγάλο διάστημα στα μάτια τη «μεγάλη» αντίπαλο της, λυγίζοντας τελικά στο εξηκοστό έκτο λεπτό, στο πρώτο τέρμα της Ρίβερ. Το 0-2 στο εβδομήντα τέσσερα, με το γκολ της τιμής για την Εμελέκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Εντός συνόρων, 2-1 το Σάββατο φιλοξενώντας τη Ντελφίν, ανεβαίνοντας στην 4η θέση, στην 1η φάση του πρωταθλήματος, αρκετά μακριά πάντως από την πρωτοπόρο Λίγκα Κίτο (-9).

Με νίκη σήμερα η Εμελέκ φτάνει τους τέσσερις βαθμούς και μπαίνει ανέλπιστα στην διεκδίκηση της πρόκρισης, ενώ με ισοπαλία θα χρειαστεί τρίποντο την τελευταία αγωνιστική φιλοξενώντας την Σάντα Φε, για να τερματίσει 3η και να συνεχίσει στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το τρίτο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Φλαμένγκο, με την «Φλα» νικήτρια και στα δύο προηγούμενα, τόσο το 2012 (1-0) όσο και το 2014 (3-1), αμφότερα για την φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Φαβορί η Φλαμένγκο, αλλά χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που την συνοδεύει. Απόλυτα λογική η επιλογή ειδικού στοιχήματος τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, εκτιμώντας πως και η Εμελέκ θα ρισκάρει.