Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στην Σαπεκοένσε και την Ατλέτικο Μινέιρο για τα προημιτελικά του κυπέλλου, με ανοιχτούς τους μεταξύ τους λογαριασμούς μετά το 0-0 στο πρώτο ματς στο «Ιντεπεντένσια» του Μπέλο Οριζόντε.

Απαραίτητη σημείωση, πως στα προημιτελικά του κυπέλλου δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, με απευθείας την διαδικασία των πέναλτι σε περίπτωση νέας ισοπαλίας σήμερα στην «Αρένα Κοντά», μάλιστα με οποιοδήποτε σκορ.

Κυρίαρχος η Ατλέτικο Μινέιρο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ματς, πιέζοντας ασφυκτικά την Σαπεκοένσε και πετώντας στα σκουπίδια αρκετές ευκαιρίες, ειδικά με τους Ρικάρντο Ολιβέιρα και Λουάν (φωτό). Πολύ συμπαγής όμως η αμυντική γραμμή της Σαπεκοένσε, αντέχοντας τις κατά κύματα επιθέσεις των γηπεδούχων, απειλώντας μάλιστα σοβαρά στις δύο φορές που πέρασε την σέντρα.

Πολύ μεγάλη επιτυχία για την Σαπεκοένσε, το εντός 3-2 της Κυριακής φιλοξενώντας την πρωτοπόρο του Μπραζιλεϊράο, Φλαμένγκο, με το οποίο η ομάδα του Σαπεκό έσπασε το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα. Δύο φορές μπροστά στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς (23΄, 68΄), ισάριθμες «απαντήσεις» από την Φλαμένγκο (49΄, 78΄), η οποία πάντως ήταν αδύνατο να έχει αντίδραση στο τρίτο τέρμα της Σαπεκοένσε στις καθυστερήσεις.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο «διπλό» για την Ατλέτικο Μινέιρο σε βάρος της Ατλέτικο Παραναένσε (2-1), το οποίο την έφερε στην κορυφή, βλέποντας ταυτόχρονα να βγάζει αντίδραση για τον αποκλεισμό της στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα από την Σαν Λορέντζο (0-1, 0-0).

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σαπεκοένσε, μία για την Ατλέτικο Μινέιρο και δύο ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα Κοντά», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, εκτιμώντας πως θα πέσουν κορμιά στην «Αρένα Κοντά» και η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ικανή να προβληματίσει οποιονδήποτε αντίπαλο στο «σπίτι» της η σκληροτράχηλη Σαπεκοένσε, έχοντας και απέναντι όμως μια ποιοτική Ατλέτικο Μινέιρο, που δεν φοβάται από έδρες.