Τελευταία αγωνιστική στον 3ο όμιλο και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, βλέποντας την Πενιαρόλ να ψάχνει τη νίκη, περιμένοντας ταυτόχρονα ήττα της Ατλέτικο Τουκουμάν την ίδια ώρα στην Παραγουάη από την αδιάφορη Λιμπερτάδ, για να «κλέψει» την ύστατη ώρα την 2η θέση.

Δώδεκα βαθμοί για τη Λιμπερτάδ στις πέντε προηγούμενες αγωνιστικές, εννέα για την Ατλέτικο Τουκουμάν, έξι για την Πενιαρόλ, ενώ στην 4η θέση με τρεις είναι η Δε Στρόνγκεστ.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Πενιαρόλ την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν και ήττα με 0-1, σε ένα ματς που είχε χαρακτήρα «τελικού» της 2ης θέσης. Πρωταρχικός της στόχος στο συγκεκριμένο ματς ο βαθμός, κάτι το οποίο «πλήρωσε» στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, χωρίς μάλιστα να έχει καμία απολύτως αντίδραση μετά το τέρμα της αντιπάλου της.

Εντός συνόρων, στην 2η θέση του Απερτούρα και το -2 από τη «μισητή» Νασιονάλ, χάνοντας το πρωτάθλημα, χωρίς υπερβολή, στις λεπτομέρειες, ενώ 3-4 στην πρεμιέρα του Ιντερμέντιο, στην έδρα της Προγκρέσο. Ζητούμενο στο σημερινό ματς η νίκη και ταυτόχρονα ήττα την ίδια για την Ατλέτικο Τουκουμάν στην Παραγουάη από την αδιάφορη Λιμπερτάδ, ενώ με κάθε άλλο αποτέλεσμα θα αρκεστεί στην 3η θέση και θα «υποβιβαστεί» στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στην άλλη πλευρά, ευάλωτη αμυντικά και με μεγάλη αφέλεια, γενικότερα, στο παιχνίδι της η Δε Στρόνγκεστ, κάτι το οποίο «πλήρωσε» στο 1-3 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Λιμπερτάδ. Πίσω στο σκορ η Δε Στρόνγκεστ στο πρώτο ημίχρονο (0-1) στο συγκεκριμένο ματς, προσωρινή ισοφάριση με το μακρινό σουτ του Κάστρο, στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, βλέποντας όμως τη Λιμπερτάδ να εκμεταλλεύεται τους πολλούς χώρους που βρήκε και να «χτυπάει» στην κόντρα.

Σημείο αναφοράς, πως το 1-3 προήλθε με πέναλτι του «γνωστού» μας από το μικρό πέρασμα του από την Ελλάδα, Όσκαρ Καρντόσο, το οποίο καταλογίστηκε για γροθιά του γκολκίπερ της Δε Στρόνγκεστ σε αντίπαλο. Εντός συνόρων, πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ με δύο νίκες σε βάρος της Οριέντε Πετρολέρο (1-0, 5-1), με αντίπαλο εκεί τη «μισητή» Μπολίβαρ. Αδιάφορη ουσιαστικά στο σημερινό ματς, καθώς για να «κλέψει» την 3η θέση από την Πενιαρόλ και να συνεχίσει στο Κόπα Σουνταμερικάνα, θα πρέπει να κερδίσει με διαφορά πέντε τερμάτων και άνω.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το τέταρτο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Πενιαρόλ. Δύο νίκες για την Πενιαρόλ, στα τρία ματς που έχουν προηγηθεί, το εμφατικό 9-0 του 1971 και το 4-0 του 2004, ενώ ισοπαλία με 1-1 το 1989, σημειώνοντας πως όλα ήταν για την φάση των ομίλων.

Καθαρά ενδεικτική πρόταση ο χαμηλός «άσος», εκτιμώντας πως η Πενιαρόλ θα κάνει το καθήκον της, ανεξάρτητα του τι θα γίνεται την ίδια ώρα στο άλλο ματς στην πρωτεύουσα της Παραγουάης.