Προτελευταία αγωνιστική στην Χιλή και ντέρμπι τίτλου ανάμεσα στην Κονσεπσιόν και την Κατόλικα, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τη νίκη και αν είναι εφικτό με τρία τέρματα διαφορά και άνω, την στιγμή που οι «σταυροφόροι», εξυπηρετούνται, στην χειρότερη των περιπτώσεων και με τον βαθμό.

Εννέα συνεχόμενες νίκες, μετά και το εντός 3-2 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Αντοφαγκάστα, για την εντυπωσιακή το τελευταίο δίμηνο Κονσεπσιόν, η οποία άφησε πίσω της το κακό ξεκίνημα και αξιώνει ανέλπιστα πλέον και το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, δύο ισοπαλίες (Τεμούκο 1-1, Κουρικό 0-0) και ισάριθμες ήττες (Ο΄Χίγκινς 0-2, Ουατσιπάτο 0-3) στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ενώ αποκλεισμός με κάτω τα χέρια από την Βάσκο στον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες (0-4, 0-2).

Η συνέχεια όμως πολύ διαφορετική, βλέποντας την Κονσεπσιόν να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό σερί, με αρχή το 3-2 στην έδρα της Ουνιόν Εσπανιόλα στις 4 Μαρτίου, πατώντας μόνιμα από τότε το γκάζι. Επικράτηση με 3-2, όπως προαναφέρθηκε, την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Αντοφαγκάστα, γυρίζοντας μάλιστα από το 0-2 του πρώτου δεκαλέπτου, αφού εκμεταλλεύτηκε βέβαια και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο εξηκοστό έκτο λεπτό.

Το 1-2 στο είκοσι τρία με κοντινό σουτ του Μενέσες, το 2-2 από τον Ντρογκέτ, σε ένα πολύ καθοριστικό χρονικά σημείο, στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ η κεφαλιά ψαράκι του Βίτορ στο εβδομήντα έξι έφερε την ολική ανατροπή, με την Κονσεπσιόν να έχει ευκαιρίες στην συνέχεια και για τέταρτο γκολ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Κονσεπσιόν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Με νίκη η Κονσεπσιόν θα πιάσει στην κορυφή τη «μεγάλη» σημερινή της αντίπαλο και αν αυτή μάλιστα συνδυαστεί με διαφορά τριών γκολ και άνω θα πλεονεκτεί, καθώς πρώτο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι η διαφορά τερμάτων. Την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην έδρα της Σαν Λουίς.

Στην άλλη πλευρά, ισοπαλία με 1-1 για την Κατόλικα την προηγούμενη αγωνιστική στο εντός έδρας ντέρμπι με την Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε, δίνοντας δικαίωμα πλέον στην Κονσεπσιόν να ελπίζει στον τίτλο. Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι η Κατόλικα, η οποία μάλιστα πέταξε στα σκουπίδια σημαντικές ευκαιρίες, ενώ αρνητικός πρωταγωνιστής ο 40χρονος διαιτητής Ρομπέρτο Βάργκας που αρνήθηκε από ένα πέναλτι στις δυο αντιπάλους. Μπροστά στο σκορ η Κατόλικα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με εκτός περιοχής σουτ του «γνωστού» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, Αργεντινού, Μπουονανότε (φωτό), ενώ το 1-1 στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα, με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Πινίγια.

Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Κατόλικα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σαν Κάρλος ντε Αποκίντο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Με νίκη σήμερα η Κατόλικα φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου, ενώ με ισοπαλία, θα χρειάζεται τυπικά ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική φιλοξενώντας την Αντοφαγκάστα. Απαραίτητη σημείωση, πως με ήττα μέχρι και δύο γκολ συνεχίζει να διατηρεί την 1η θέση, ενώ με τρία τέρματα και άνω περνάει 2η.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κονσεπσιόν, πέντε για την Κατόλικα και τρεις ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι τίτλου όπου αναμένεται να πέσουν κορμιά, με απόλυτα λογική την επιλογή ειδικού στοιχήματος τερμάτων.