Στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Αβαΐ στην 6η θέση με 11 βαθμούς, ένα λιγότερο από την 5η Παϊσαντού και τις δύο ομάδες με στόχο το τρίποντο που θα τις φέρει εντός της πρώτης προνομιούχου τετράδας.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Αβαΐ μετά και το εμφατικό 4-0 της περασμένης εβδομάδας μέσα στο Μασεϊό σε βάρος της τοπικής Κλαμπ Ρεγκάτας, με σημείο αναφοράς για την ομάδα της Φλοριανόπολις πως μοναδική της ήττα είναι το 0-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Βίλα Νόβα.

Τρομερά αποτελεσματική στο ματς με την Κλαμπ Ρεγκάτας η Αβαΐ, βλέποντας να βρίσκει δίχτυα όσες φορές πέρασε την σέντρα, πατώντας φρένο μάλιστα μετά το 4-0 με το εκτός περιοχής σουτ του Ροντριγκάο στο εξηκοστό λεπτό. Ο ίδιος παίκτης με κοντινή προβολή είχε ανοίξει το σκορ στο δέκα, ο Ρενάτο το 2-0 στο τριάντα, ενώ ο Κάπα είχε «καθαρίσει» ουσιαστικά για την Αβαΐ με το 3-0 στο τριακοστό έκτο λεπτό. Δύο ισοπαλίες (Μπραζίλ Πελότας 2-2, Σάο Μπέντο 1-1) για την Αβαΐ, σε ισάριθμα ματς στο «Ρεσακάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες η Παϊσαντού, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), με πιο πρόσφατη φυσικά αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Σάο Μπέντο, με σημείο αναφοράς πάντως πως η ομάδα του Μπελέμ διατηρεί το αήττητο στα έξι πρώτα της ματς.

Ευχαριστημένη η Παϊσαντού από τον βαθμό της ισοπαλίας στο ματς με την Σάο Μπέντο, τον οποίο έσωσε με πέναλτι του Κασιάνο (φωτό), στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό, ενώ είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Ρενάν Ρότσα, ο οποίος ήταν αυτός που κράτησε το εύθραυστο 0-1 μέχρι το φινάλε και φυσικά το τέρμα της ισοφάρισης. Μία νίκη (Πόντε Πρέτα 1-0) και δύο ισοπαλίες (Σαμπάιο Κορέια 1-1, Ζουβεντούδε 1-1) για την Παϊσαντού, σε τρία ματς μακριά από το Μπελέμ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ρενάτο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αβαΐ, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0), σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παϊσαντού.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού παιχνιδιού για την Αβαΐ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, έχοντας απέναντι την σκληροτράχηλη και αήττητη Παϊσαντού.