Το ματς με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της 1ης φάσης του πρωταθλήματος, βρίσκοντας την Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο στην προτελευταία θέση με εννέα βαθμούς, έντεκα λιγότερους από την 6η σημερινή της αντίπαλο.

Τρεις συνεχόμενες ήττες για την Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, μετά και το 1-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ντελφίν και χωρίς τρίποντο γενικότερα για πέντε αγωνιστικές, βλέποντας να βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και με πλάτη μόνο τη Ντεπορτίβο Κουένσα.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Τέχνικο Ουνιβερσιτάριο στην έδρα της Ντελφίν, αντέχοντας μόνο στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερο γιατί η περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος είχε το μυαλό της στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Δύο γκολ από τη Ντελφίν στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η μείωση του σκορ από την Τέχνικο στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο, με το 1-3 από την αντίπαλο της στις καθυστερήσεις. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Τέχνικο, σε έξι ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος στο «Μπελαβίστα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 30χρονος Αργεντινός επιθετικός, Κομπέλι.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις συνεχόμενες ήττες για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε και έντονος προβληματισμός για την ομάδα του 46χρονου Γκαμπριέλ Σούρερ (φωτό) μετά και το 0-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Εμελέκ. Η φλυαρία αλλά και η αστοχία σε ένα ακόμα ματς αυτά που κόστισαν στην Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγε, βλέποντας την Εμελέκ να την «τιμωρεί» σε ένα πολύ καθοριστικό χρονικά σημείο, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄) αλλά και στο εβδομηκοστό λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την ομάδα του Γκαμπριέλ Σούρερ, σε επτά ματς στην 1η φάση μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα οι μέσοι Μέντες και Άρσε.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Τέχνικο Ουνιβερσιτάριο το 2012, ενώ 2-0 για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, ένα χρόνο νωρίτερα, στα δύο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία στο «Μπελαβίστα».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο απρόβλεπτες και ταυτόχρονα ευάλωτες αμυντικά ομάδες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.