Ντέρμπι παραμονής στο «Ντουριβάλ Μπρίτο» της Κοριτίμπα, με τις δύο ομάδες εντός επικίνδυνης ζώνης, με την τοπική Παρανά στην 19η θέση με 6 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 18η σημερινή της αντίπαλο.

Απόλυτα δίκαιο 2-1 την Δεύτερα για την Παρανά φιλοξενώντας την Φλουμινένσε, βλέποντας την ομάδα του 49χρονου Ροζέριο Μικάλε (φωτό) όχι μόνο να σπάει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά να παίρνει ταυτόχρονα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Πιο εύκολη η επικράτηση της Παρανά σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, «καθαρίζοντας» στο δεύτερο ημίχρονο με το πέναλτι του Τιάγκο Σάντος στο πενήντα τρία και την κοντινή προβολή του Γκιγιέρμε Μπιτέκο δύο λεπτά πριν το φινάλε. Η μείωση του σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ σημεία αναφοράς οι πολλές ευκαιρίες και το δοκάρι της Παρανά στο πρώτο ημίχρονο και το ότι η Φλουμινένσε αμφισβήτησε έντονα στο δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της για το αν η μπάλα πέρασε ή όχι την γραμμή της εστίας της. Μία νίκη (Φλουμινένσε 2-1), δύο ισοπαλίες (Γκρέμιο 0-0, Ατλέτικο Παραναένσε 0-0) και ισάριθμες ήττες (Κορίνθιανς 0-4, Σπορτ Ρεσίφε 1-2) για την Παρανά, σε πέντε ματς στο «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σε ρηχά νερά η Μπαΐα φιλοξενώντας την Γκρέμιο και απόλυτα δίκαιο το 0-2 από την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, το οποίο ήταν και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Γκούτο Φερέιρα. Το 0-1 για την Γκρέμιο στο έντεκα και το 0-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, βλέποντας τη Μπαΐα να αδυνατεί να δημιουργήσει ενδιάμεσα αυτών μία ουσιαστική ευκαιρία.

Μόνο ήττες για τη Μπαΐα, μάλιστα με μηδέν ενεργητικό, σε τέσσερα ματς μακριά από το Σαλβαντόρ (Ιντερνασιονάλ 0-2, Σπορτ Ρεσίφε 0-2, Παλμέιρας 0-3, Φλαμένγκο 0-2), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Επίσης, σε αναζήτηση νέου τεχνικού η ομάδα του Σαλβαντόρ, με υπηρεσιακό για σήμερα απέναντι στην Παρανά τον Κλαούντιο Πράτες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Παρανά, δύο για τη Μπαΐα και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ντουριβάλ Μπρίτο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», παρά το γεγονός πως μιλάμε για ντέρμπι παραμονής, ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την καλή ψυχολογία που λογικά θα υπάρχει στο στρατόπεδο της Παρανά μετά το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, αλλά και την άσχημη εικόνα της Μπαΐα μακριά από το Σαλβαντόρ. Επιπλέον εκτίμηση, πως ο υπηρεσιακός Κλαούντιο Πράτες δεν θα έχει προλάβει να αλλάξει πολλά πράγματα στο μικρό χρονικό διάστημα από την στιγμή που ανέβαλε το τιμόνι της Μπαΐα.