Στο «Μανέ Γκαρίντσα» της Μπραζίλια και όχι στο επιβλητικό «Μαρακανά», το Κλάσικο μίσους ανάμεσα στις δύο σπουδαίες ομάδες του Ρίο, με την Φλουμινένσε να ψάχνει την επιστροφή στα τρίποντα, την στιγμή που η Φλαμένγκο με νίκη θα βρεθεί στο +5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σπορτ Ρεσίφε.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Φλουμινένσε την Δεύτερα στο «Ντουριβάλ Μπρίτο», στη μονομαχία της με την Παρανά και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 1-2, σε ένα ματς στο οποίο έδωσε την ευκαιρία στη νεοφώτιστη ομάδα της Κοριτίμπα να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ανύπαρκτη, χωρίς υπερβολή, η Φλουμινένσε σε ολόκληρο το ματς, επιτρέποντας πολλές ευκαιρίες στην Παρανά, μειώνοντας απλά το σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το 0-1 για την αντίπαλο της στο πενήντα τρία, ενώ έντονα τα παράπονα και η αμφισβήτηση της Φλουμινένσε για το αν η μπάλα πέρασε ή όχι την γραμμή της εστίας της στην κοντινή προβολή του Γκιγιέρμε Μπιτέκο στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό, στο 0-2 των γηπεδούχων. Τρεις νίκες (Κρουζέιρο 1-0, Ατλέτικο Παραναένσε 2-0, Σαπεκοένσε 3-1) και μία ισοπαλία (Σάο Πάολο 1-1) για την Φλουμινένσε, σε τέσσερα εντός έδρας ματς, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού Κλάσικο.

Στην άλλη πλευρά, τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Φλαμένγκο, μάλιστα με μηδέν παθητικό, με πιο πρόσφατο το απόλυτα δίκαιο 1-0 στο «Μαρακανά» σε βάρος της πρωταθλήτριας Βραζιλίας, Κορίνθιανς. Κυρίαρχος στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο απειλήθηκε ελάχιστα με κάποια μακρινά σουτ και στο οποίο έφτασε τελικά στο τρίποντο με το κοντινό πλασέ του Φελίπε Βισέου δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες (Σεαρά 3-0, Ατλέτικο Μινέιρο 1-0), μία ισοπαλία (Βιτόρια 2-2) και μία ήττα (Σαπεκοένσε 2-3) για την Φλαμένγκο, σε τέσσερα ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο 33χρονος ηγετικός μέσος Ντιέγκο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Φλουμινένσε, εννέα για την Φλαμένγκο και επτά ισοπαλίες, στις 20 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, τοπικό πρωτάθλημα Καριόκα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε Κλάσικο μίσους ανάμεσα σε Φλουμινένσε και Φλαμένγκο, στο οποίο η φόρμα, η βαθμολογική κατάταξη, η προϊστορία, η έδρα αλλά και οι απουσίες περνούν σε δεύτερη μοίρα.