Το ντέρμπι του Μπέλο Οριζόντε αυτό που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, με απαραίτητη σημείωση πως το «Ιντεπεντένσια» αποτελεί κοινή έδρα για τις Αμέρικα και Ατλέτικο Μινέιρο.

Επικράτηση με 3-1 την Κυριακή για την Αμέρικα Μινέιρο φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, βλέποντας τους νεοφώτιστους όχι μόνο να πραγματοποιούν την ανατροπή, αλλά να αφήνουν πίσω τους με τον καλύτερο τρόπο τις δύο συνεχόμενες ήττες που είχαν προηγηθεί από τις Κορίνθιανς (0-1) και Σάο Πάολο (1-3).

Πίσω στο σκορ η Αμέρικα Μινέιρο στο τριάντα οκτώ, κόντρα στην ροή του αγώνα, έχοντας όμως την τύχη πως η «απάντηση» της ήταν άμεση, δύο λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ του Σερζίνιο σε μια φάση διαρκείας στα καρέ της Ατλέτικο Παραναένσε. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αμέρικα Μινέιρο όμως πιο αποτελεσματική, με το 2-1 πάλι με τον Σερζίνιο, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα από τον Αντεμίρ Σάντος στο ενενήντα. Τέσσερις νίκες (Σπορτ Ρεσίφε 3-0, Βιτόρια 2-1, Μποταφόγκο 1-0, Ατλέτικο Παραναένσε 3-1) και μία ήττα (Σάο Πάολο 1-3) για την Αμέρικα Μινέιρο, σε πέντε ματς στο «Ιντεπεντένσια», ενώ αγώνας δρόμου για τον 35χρονο επιθετικό Ραφαέλ Μόουρα.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Ατλέτικο Μινέιρο το 3-3 φιλοξενώντας την Σαπεκοένσε, ειδικά από την στιγμή που βρέθηκε 3-2 μπροστά στο σκορ στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, ειδικότερα λόγω του αριθμητικού πλεονεκτήματος που είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Αυτή μάλιστα ήταν η τρίτη φετινή τους ισοπαλία, με 0-0 στις προηγούμενες δύο στο κύπελλο, σημειώνοντας πως η Σαπεκονένσε την απέκλεισε στην διαδικασία των πέναλτι στην φάση των «16».

Μία νίκη (Ατλέτικο Παραναένσε 2-1), μία ισοπαλία (Σάο Πάολο 2-2) και δύο ήττες (Βάσκο 1-2, Σπορτ Ρεσίφε 2-3) για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε τέσσερα ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αμέρικα Μινέιρο, έξι για την Ατλέτικο Μινέιρο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ιντεπεντένσια» με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, τοπικό πρωτάθλημα Μινέιρο).

Αδικαιολόγητος, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, ο τίτλος του φαβορί στην απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά, Ατλέτικο Μινέιρο, ειδικά σε ντέρμπι με την συμπολίτισσα Αμέρικα. Αυτό πάντως δεν σημαίνει πως μπορούμε να δείξουμε εμπιστοσύνη και στους τυπικά γηπεδούχους, καθώς μιλάμε για μια αναμέτρηση ειδικών συνθηκών.