Στο «Εστάντιο ντο Καφέ» της Λοντρίνα το ματς ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Ζουβεντούδε, με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για τη Λοντρίνα στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας την ομάδα του 39χρονου Μαρκίνιος Σάντος στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, μετά το εντός 3-2 στο ντέρμπι με την Κοριτίμπα και το 1-1 μεσοβδόμαδα στην Φλοριανόπολις απέναντι στην τοπική Φιγκεϊρένσε.

Παθητική η εικόνα της Λοντρίνα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Φιγκεϊρένσε, στο οποίο επέτρεψε αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλο της και στο οποίο όμως έχει δικαιολογημένα παράπονα για το ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τριακοστό έκτο λεπτό. Το αρκετά τυχερό γκολ του Φελίπε Μάρκες στη λήξη του πρώτο ημιχρόνου έφερε ανέλπιστα την ισοφάριση, ενώ εντελώς διαφορετική η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ. Δύο νίκες (Μπόα 1-0, Κοριτίμπα 3-2), μία ισοπαλία (Φορταλέζα 1-1) και μία ήττα (CSA 1-2) για τη Λοντρίνα, σε τέσσερα ματς στο «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 37χρονος μέσος Ζερμάνο (φωτό).

Στον αντίποδα, αρκετός προβληματισμός μετά και το εντός 2-2 απέναντι στην Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε ένα ματς στο οποίο η Ζουβεντούδε έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη από τον ένα βαθμό από την στιγμή που είκοσι λεπτά πριν το φινάλε ήταν 0-2 πίσω στο σκορ. Έντονες αποδοκιμασίες τόσο προς τους παίκτες όσο και στον προπονητή Ζουλίνιο Καμάργκο μετά το 0-1 στο δέκατο τέταρτο λεπτό, ενώ καζάνι έτοιμο να εκραγεί το «Αλφρέντο Τζακόνι» μετά το 0-2 στο εβδομήντα.

Παρόλα αυτά, προσωρινή ηρεμία μετά το 1-2 στο ογδόντα με το μακρινό διαγώνιο σουτ του Ρικάρντο Ζεσούς και την ανέλπιστη ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Μπονφίμ. Μία νίκη (Μπόα 2-1), δύο ισοπαλίες (Κρισιούμα 0-0, Σάο Μπέντο 2-2) και μία ήττα (Φιγκεϊρένσε 1-2) για την Ζουβεντούδε, σε τέσσερα ματς μακριά από το «Αλφρέντο Τζακόνι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Λοντρίνα, το 1-0 του 2013 και δύο ισοπαλίες (0-0 2015, 2-2 2017), σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ζουβεντούδε.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την καλύτερη κατάσταση της Λοντρίνα και τη μεγάλη πίεση που υπάρχει στην Ζουβεντούδε.