Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ολίμπικο» της Γκοϊανίας, με την εντός επικίνδυνης ζώνης, τοπική, Γκοϊάς, να ψάχνει βαθμολογική ανάσα, την στιγμή που με τρίποντο η Παϊσαντού θα πιάσει στην 2η θέση τη νεοφώτιστη CSA, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ήττα με 1-2 μεσοβδόμαδα για την Γκοϊάς στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» της Καμπίνας από την τοπική Πόντε Πρέτα και ακόμα μεγαλύτερος ο προβληματισμός στην ομάδα της Γκοϊανίας, καθώς μοιράζεται πλέον την τελευταία θέση με τη νεοφώτιστη Μπόα.

Μπροστά στο σκορ η Γκοϊάς στο ματς στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» στο τριακοστό τέταρτο λεπτό με την κοντινή προβολή του Λουκάο, κόντρα στην ροή του αγώνα, αδυνατώντας όμως να κρατήσει το προβάδισμα της πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, με την ισοφάριση από την Πόντε Πρέτα στο σαράντα πέντε. Με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης η ολική ανατροπή από την Πόντε Πρέτα, ενώ κανένα σημάδι αντίδρασης από την Γκοϊάς μέχρι το φινάλε, πέρα ενός μακρινού σουτ που δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Μία ισοπαλία (Γκουαρανί 1-1) και τρεις ήττες (Φιγκεϊρένσε 0-2, Βίλα Νόβα 1-3, Μπόα 1-2) για την Γκοϊάς, σε τέσσερα ματς στην Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, βαρύ 1-4 στο «Εριμπέρτο Ούλσε» της Σάντα Καταρίνα από την τοπική Κρισιούμα, βλέποντας την Παϊσαντού να πραγματοποιεί την χειρότερη φετινή της εμφάνιση, με θετικό πάντως για την ομάδα του Μπελέμ πως διατήρησε την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Ευάλωτη αμυντικά η Παϊσαντού, με το σκορ ήδη στο 0-3 στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, με το γκολ της τιμής οκτώ λεπτά πριν το φινάλε και το κερασάκι στην τούρτα για την Κρισιούμα στο πρώτο των καθυστερήσεων.

Μία νίκη (Πόντε Πρέτα 1-0), δύο ισοπαλίες (Σαμπάιο Κορέια 1-1, Ζουβεντούδε 1-1) και ισάριθμες ήττες (Αβαΐ 1-3, Κρισιούμα 1-4) για την Παϊσαντού, σε πέντε ματς μακριά από το Μπελέμ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 25χρονος επιθετικός Μάικι.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Γκοϊάς στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, ενώ 0-0 το 2016, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παϊσαντού.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ευάλωτων αμυντικά ομάδων. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.