Ντέρμπι ανόδου στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις, στην σπουδαιότερη αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την τοπική Αβαΐ στην 4η θέση με 15 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 3η σημερινή της αντίπαλο.

Πικρή γεύση για την Αβαΐ από το 1-1 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Σαμπάιο Κορέια, σε ένα ματς στο οποίο δεν κατάφερε να φτάσει στο τρίποντο παρά το γεγονός πως άνοιξε το σκορ εννέα λεπτά πριν το φινάλε με πέναλτι του Αλεμάο και στο οποίο είχε σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια. Χαρακτηριστικό πάντως πως επέτρεψε και αυτή στην αντίπαλο της να πλησιάσει αρκετές φορές κοντά στο γκολ, σε ένα ματς γενικότερα με καταιγιστικό ρυθμό, ενώ η ισοφάριση από την Σαμπάιο Κορέια στο ογδοηκοστό τέταρτο λεπτό.

Μία νίκη (Παϊσαντού 3-1), δύο ισοπαλίες (Μπραζίλ Πελότας 2-2, Σάο Μπέντο 1-1) και μία ήττα (Κρισιούμα 0-1) για την Αβαΐ, σε τέσσερα ματς στο «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μπακ – χαφ Γκούγκα.

Στον αντίποδα, τα απολύτως απαραίτητα για την Κοριτίμπα στο εντός 1-0 σε βάρος της Κλαμπ Ρεγκάτας, με το οποίο διατήρησε, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, το απόλυτο στο «Κόουτο Περέιρα». Χωρίς τρίποντο πάντως μακριά από το γήπεδο της σε τέσσερα ματς, μετρώντας δύο ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), απέναντι στις Οέστε και Μπόα και ισάριθμες ήττες από τις Σαμπάιο Κορέια (0-2) και Λοντρίνα (2-3). Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κοριτίμπα και τρεις ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία στο «Ρεσακάντα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ντέρμπι ανόδου, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι από μόνος του αρκετός για να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στην απρόβλεπτη Αβαΐ, ανεξάρτητα από το γεγονός πως η Κοριτίμπα δεν έχει πανηγυρίσει τρίποντο μακριά από το «Κόουτο Περέιρα».