Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής της 1ης φάσης του πρωταθλήματος στο Εκουαδόρ, βρίσκοντας τη Ντεπορτίβο Κουένσα στην τελευταία θέση με μόλις 9 βαθμούς, 16 λιγότερους από την 5η σημερινή της αντίπαλο.

Απογοητευτική η εικόνα της Ντεπορτίνο Κουένσα στην 1η φάση του πρωταθλήματος, όπου μετρά μόλις μία νίκη σε 16 συνολικά ματς (1-6-9), με πιο πρόσφατο αγωνιστικό δείγμα το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ελ Νασιονάλ.

Σε παθητικό ρόλο στο ματς στην έδρα της Ελ Νασιονάλ, με το 0-1 μάλιστα από την αντίπαλο της ιδιαίτερα κολακευτικό, με το τέρμα που έκανε την διαφορά στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Σημεία αναφοράς, πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το εξήντα τέσσερα, χωρίς αυτό πάντως να αποτελεί άλλοθι, ενώ μία σπουδαία ευκαιρία σε ολόκληρο το ματς, λίγα λεπτά μετά το τέρμα της Ελ Νασιονάλ, όπου πλησίασε κοντά στο να «κλέψει» απρόσμενα τον βαθμό. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Ντεπορτίβο Κουένσα, σε οκτώ ματς στο γήπεδο της στην 1η φάση του πρωταθλήματος, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Κανκγά.

Εκτός συνόρων, επιτυχία σίγουρα για τη Ντεπορτίβο Κουένσα η πρόκριση της στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα σε βάρος της Σπορτίβο Λουκένιο από την Παραγουάη στην διαδικασία των πέναλτι, σε αντίθεση βέβαια με την απογοητευτική εικόνα που έχει στην 1η φάση του πρωταθλήματος.

Στον αντίποδα, επιβλητικό 5-2 φιλοξενώντας την Κατόλικα Κίτο, βλέποντας τη Ντελφίν να βάζει τέλος στα όνειρα κορυφής που είχε η 3η πλέον στον βαθμολογικό πίνακα, αντίπαλο της. Προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, με τη Ντελφίν να βγάζει το πόδι από το γκάζι ή να χαλαρώνει, αν προτιμάτε, στην επανάληψη, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να βρει δύο φορές δίχτυα, παίζοντας μάλιστα με αριθμητικό πλεονέκτημα. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για τη Ντελφίν, σε οκτώ ματς στην 1η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Εκτός συνόρων, απογοήτευση σίγουρα η 4η θέση στον 2ο όμιλο του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες για τη Ντελφίν, μένοντας γενικότερα εκτός των διεθνών διοργανώσεων της Λατινικής Αμερικής πραγματικά στις λεπτομέρειες, με -3 από την Ατλέτικο Νασιονάλ και στο -1 τόσο από την Κόλο Κόλο όσο και τη Μπολίβαρ.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Ντεπορτίβο Κουένσα και τρεις ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Ντελφίν.

Έξι αγωνιστικές για το φινάλε της 1ης φάσης του πρωταθλήματος και μόνο κίνητρο για τις δύο ομάδες να βελτιώσου την βαθμολογική τους εικόνα. Δεν θα μπλέξω με σημείο, παρά την καλύτερη κατάσταση της Ντελφίν.