Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Σάο Ζανουάριο», με ντεμπούτο στον πάγκο της Βάσκο για τον Ζορζίνιο, την στιγμή που η ευχάριστη έκπληξη των πρώτων αγωνιστικών και 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σπορτ Ρεσίφε, με νίκη θα βρεθεί στο -2 από την πρωτοπόρο Φλαμένγκο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Επιτυχία σίγουρα για την Βάσκο ο βαθμός που πήρε μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, στο μεταξύ τους 1-1 στο «Μινεϊράο», μάλιστα με υπηρεσιακό στον πάγκο, μετριάζοντας τις εντυπώσεις από το εντός 1-2 που είχε προηγηθεί στο ντέρμπι με τη Μποταφόγκο.

Δύο επιθέσεις από την Βάσκο, όχι μόνο στο πρώτο ημίχρονο αλλά και σε ολόκληρο το ματς, με οριζόντιο δοκάρι στην πρώτη εξ αυτών, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάγκο Πικασού, με το 1-0 στην επόμενη, στο εικοστό δεύτερο λεπτό σε εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Αντρέι. Σε παθητικό ρόλο, πάντως, σε ρόλο σχεδόν τον αγώνα, βλέποντας την Κρουζέιρο να πιέζει ασφυκτικά, με το μόνο που κατάφερε πάντως από την πλευρά της και η κυπελλούχος Βραζιλίας να είναι το γκολ της ισοφάρισης στο εξηκοστό πρώτο λεπτό. Τρεις νίκες και δύο ήττες για την Βάσκο, σε πέντε ματς στο Μπραζιλεϊράο στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Στο Μουντιάλ με την εθνική Ουρουγουάης ο γκολκίπερ Μαρτίν Σίλβα.

Στον αντίποδα, επικράτηση με 1-0 για την Σπορτ φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, βλέποντας την ομάδα του Ρεσίφε να εκπλήσσει ευχάριστα καθώς βρέθηκε μόνη στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πιο εύκολη η επικράτηση της, σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, σε ένα ματς στο οποίο δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και στο οποίο «καθάρισε» με την έναρξη σχεδόν του δεύτερου ημιχρόνου (46΄) με το πολύ μακρινό, εκτός περιοχής σουτ «φωτοβολίδα» του Φελίπε Μπάστος. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Σπορτ Ρεσίφε, σε πέντε ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Ίλια ντο Ρετίρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βάσκο και μία για την Σπορτ Ρεσίφε, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάο Ζανουάριο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά η Βάσκο, έχοντας αδικαιολόγητα τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, απέναντι στην σκληροτράχηλη Σπορτ Ρεσίφε, παρά το γεγονός πως κάνει ντεμπούτο σήμερα στον πάγκο ο Ζορζίνιο.