Οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης η Σαπεκοένσε και με στόχο την επιστροφή στα τρίποντα, την στιγμή που η κυπελλούχος Βραζιλίας, Κρουζέιρο, με νίκη θα βρεθεί στο -2 από την πρωτοπόρο Φλαμένγκο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Κολακευτικό 0-1 για την Σαπεκοένσε μεσοβδόμαδα στο Σαλβαντόρ από την τοπική Βιτόρια, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Ζίλσον Κλέινα απείλησε μόνο με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αρτούρ Καΐκι και στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Ζαντρέι. Αήττητη πάντως η Σαπεκοένσε στην «Αρένα Κοντά», μετρώντας δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες σε τέσσερα συνολικά ματς, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρείς συνεχόμενες νίκες για την Κρουζέιρο, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), σε βάρος των Σάντος, Παλμέιρας και Σεαρά, μέχρι την εντός έδρας μονομαχία της μεσοβδόμαδα απέναντι στην Βάσκο, στην οποία πάντως είδε να παίρνει άδοξα τέλος αυτό το σερί.

Πιο συγκεκριμένα, κυρίαρχος η Κρουζέιρο σε όλο σχεδόν το ματς με την Βάσκο, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να «τιμωρεί» στο εικοστό δεύτερο λεπτό την φλυαρία και την αστοχία της. Η ισοφάριση στο εξηκοστό πρώτο λεπτό με περίτεχνο πλασέ του Ρανιέλ, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο από τον ένα βαθμό για την κυπελλούχο Βραζιλίας. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Κρουζέιρο, σε πέντε ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Μινεϊράο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Στο Μουντιάλ με την εθνική Ουρουγουάης ο μέσος Αρασκαέτα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σαπεκοένσε, δύο για την Κρουζέιρο και τρεις ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα Κοντά», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «σπίτι» της η αήττητη στην «Αρένα Κοντά», Σαπεκοένσε, ενώ συμπαγής και σε καλή κατάσταση η κυπελλούχος Βραζιλίας, Κρουζέιρο.